Дома Нега и убавина Уреата е важна состојка во кремите за нега на сува кожа во...

Уреата е важна состојка во кремите за нега на сува кожа во текот на зимата

298
0

Уреата е навлажнувач, што значи дека ја одржува сувата кожа влажна со црпење вода од подлабоките слоеви на кожата, а исто така може да помогне во лекувањето на проблемите со ноктите.

Кремот со уреа се препорачува за сува кожа, особено во зимските денови.
Уреата е една од главните состојки во кремите кои се користат за лекување на сува, груба кожа (егзема, псоријаза, пченка и калуси), како и некои проблеми со ноктите – на пример, вродени нокти. Познат е и како кератолитик – средство за отстранување на задебелени делови од кожата.

Што е уреа?
Уреата е главната компонента на урината кај цицачите. Затоа, не е чудно што некои луѓе се прашуваат дали уреата се користи во козметиката од урината. Во комерцијалната козметика, уреата се произведува синтетички во лабораторија. Синтетичката уреа, исто така, обично се додава во пекарските производи и вината за да се помогне во ферментацијата.

Како да користите креми со уреа
Кремите со уреа се користат само за надворешна употреба. Тие се нанесуваат на кожата и ноктите. Треба да се избегнува на чувствителните области како што се очите, усните, устата / носот и вагиналниот / препоните, освен ако не е пропишано од лекар. Понекогаш се препорачува да се покрие третираната површина со завој или газа. Кремите со уреа се нанесуваат на погодената област 1 до 3 пати на ден или како што е пропишано од дерматолог. Добро втријте ја кремата на погодената област и почекајте кожата да ја впие целата количина што е нанесена. Совет е кремата да се нанесе надолу, во правец на раст на влакната и нежно да се масира во кожата.

Дали уреата има несакани ефекти
Несаканите ефекти на кремите и млеката кои содржат уреа се многу ретки. Може да се појави пецкање, чешање, црвенило или иритација. Ако некој од овие несакани ефекти продолжи или се влоши, треба веднаш да го известите вашиот лекар или фармацевт.. Многу сериозна алергиска реакција на уреа е ретка. Сепак, треба веднаш да побарате лекарска помош доколку забележите какви било симптоми на сериозна алергиска реакција, како што се осип, чешање / оток (особено на лицето / јазикот / грлото), тешка вртоглавица и отежнато дишење. Уреата може да ја зголеми и апсорпцијата на некои други состојки во производот што го користите. Ако сте чувствителни на друга состојка, уреата може да ја влоши вашата реакција. Производите од уреа генерално не се препорачуваат за деца под 2-годишна возраст. Сепак, лекарот најдобро може да ве советува дали кремот со уреа е погоден за дете.

Кремот со уреа ја одржува кожата влажна
Според истражувањата од 2017 година, утврдено е дека сувата кожа може да се третира со креми или лосиони кои содржат уреа. Уреата е навлажнувач. Ова значи одржување на влажна кожа со црпење вода од подлабоките слоеви на кожата. Уреата е позната како кератолитичко средство, што значи дека го разградува протеинот кератин во надворешниот слој на кожата . Ова може да помогне да се намали акумулацијата на мртва, мртва кожа и да помогне при лупење на кожата. Кога е дел од кремот за пилинг, уреата е во концентрација од 10 проценти.

Уреата го подобрува ефектот на некои лекови. Студијата објавена во 2013 година покажа дека уреата им помага на некои кортикостероиди и антигабични креми полесно да навлезат во кожата . Студија од 2019 година покажа дека уреата ја подобрува функцијата на оралните и локалните антигабични лекови за онихомикоза, која е габична инфекција на ноктите на нозете .

За што се користат кремите со уреа?
Кремите и лосиони со уреа се користат за лекување на различни состојби поврзани со сува, груба или првут кожа . Обично се користи за лекување на состојби на стапалата како што се:

плускавци
пченка
некои проблеми со ноктите.
Кремите и лосиони со уреа се користат како успешен третман за:

сува кожа
атопичен дерматитис (егзема)
ихтиоза
контактен дерматитис
зрачење дерматитис
габични инфекции на ноктите
tinea pedis (атлетско стапало)
кератоза пиларис
чешање на кожата
вродените нокти
плускавци

Процент на уреа што се користи во производите за нега на кожа
Производите за нега на кожа може да содржат околу 2 до 40 проценти уреа. Процентот што треба да се користи зависи од состојбата што се третира.

Крем или лосион со помалку од 10 проценти уреа – Производите за нега на кожа кои содржат помалку од 10 проценти уреа првенствено се користат за хидратација на кожата. Кремот што содржи мала доза на уреа може да биде погоден за лекување на сува кожа или состојби што доведуваат до сува кожа.

Помеѓу 10 и 20 проценти – Според истражувањето од 2018 година, кремите и лосионите кои содржат повеќе од 10 проценти уреа имаат кератолитички ефект, што значи дека помагаат во ексфолијација на сувата кожа и ронлив кожата. Можете да користите креми со 20 проценти уреа за лек.

Претходна објаваДебелината го слабее сетилото за вкус, вели новото истражување
Следна објаваПијалок кој помага при најтешки болести, а се прави за две минути

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име