Дома Интересно Уметник го претвора авокадото во сензационални мини уметнички дела

Уметник го претвора авокадото во сензационални мини уметнички дела

183
0Мајсторот за резбарење на овошје и светски шампион во резбарење Даниеле Бареси, е познат по своите наградувани скулптури за храна. Користејќи сè, од дињи до брокула и сирење, создава сложени модели, кои изгледаат премногу добро за јадење. Но, некои од најсмешните и највпечатливите скулптури за храна се врежани во мекото, кремасто месо на авокадото.


Италијански уметник внимателно создава уметност од храна. Неговиот креативен резултат е секогаш импресивен. Од разиграни ликови до комплексен дизајн, тој ја подигнува уметноста на храната на сосема ново ниво со здраво зелено овошје.

Фото: instagram.com/danielebarresi_artist

Google search engine
Претходна објава12 можни причини зошто се будите уморни и нерасположени
Следна објаваРузмаринот и нането ја подобруваат меморијата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име