Дома Health Туната е здрава, но не се препорачува за секого: Проверете дали сте...

Туната е здрава, но не се препорачува за секого: Проверете дали сте во ризична група

326
0

Туната е здрава, но не се препорачува за секого: Проверете дали сте во ризична група

Иако има голем број здравствени придобивки, туната не треба да се јаде секојдневно, ниту во големи количини, а постојат и категории на луѓе кои треба да го избегнуваат овој вид риба.

Рибата зазема важно место во пирамидата за здрава храна . На нашите простори , туната е еден од омилените видови риба, бидејќи е секогаш достапна (дури и во конзервирана форма) и не е скапа како некои други видови риби кои даваат слични здравствени придобивки.

Но, и покрај тоа што е здрав, не се препорачува за секого . Како што изјави за Telegraf.rs, нутриционист-диететичар и санитарен инженер Душанка Лачмановиќ , постојат категории на луѓе кои треба да ја консумираат туната многу внимателно или воопшто да не ја јадат.

Зошто туната е здрава?

  • Туната содржи голема количина рибино масло, како и витамини А, Е и целата група Б-витамини
  • Богат е со минерали, од кои повеќето брзо се апсорбираат од телото. Месото од туна содржи многу различни минерали, како што се манган, калиум, натриум… Исто така, туната е добар извор на фосфор, кој игра важна улога за здравјето на коските. Една порција туна обезбедува 40 проценти од дневната вредност на овој минерал, како и една шестина од магнезиум, кој исто така е потребен за силни коски и здрав нервен систем . Богатѕа е со селен, минерал кој игра клучна улога во одржувањето на здравјето на црниот дроб и спречување на рак и срцеви заболувања.

Омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во туната се корисни за одржување на кардиоваскуларното здравје :

  • Спречуваат неправилен срцев ритам, што доведува до намалување на ризикот од згрутчување на крвта внатре во артериите и помага да се одржи високото ниво на таканаречениот добар холестерол.

Која туна е подобра – во саламура или во масло?
Нутриционистот вели дека месото од туна е многу чувствително и затоа треба правилно да се обработи и да се подготви што е можно поскоро.

Кога станува збор за конзервирана туна, која најчесто се користи во нашите краишта, предност треба да се даде на онаа конзервирана во вода.

Колку туна е дозволено да се јаде?
Но, туната во саламура не треба да се јаде секојдневно, ниту во големи количини. Нутриционистот-диететичар објаснува и зошто.

  • Со оглед на тоа што туната содржи жива, препораките се оваа риба да биде на трпезата еднаш на секои десет дена . Исто така, на малите деца треба многу внимателно да им се дава туна, не повеќе од 100 грама еднаш на секои десет дена – советува Лачмановиќ.

За кого туната е особено ризична?
Според нашиот соговорник, трудниците и доилките треба да избегнуваат туна, повторно поради присуството на жива.

  • Фетусите кои се формираат во утробата и доенчињата се особено чувствителни на труење со жива – предупредува нутриционистот Лачмановиќ.
Комбинација од туна и зеленчук одличен спој

Исто така, адолесцентите треба да бидат внимателни со туната.

  • За да ослабат и да се задоволат со својот одраз во огледалото, тинејџерките главно се одлучуваат за диети од интернет во кои доминира туната пред другите видови месо. Се случува адолесцентите да јадат туна секој ден без да знаат дека содржи жива која влијае на нашето тело, а првото нешто што доаѓа до израз се мозолчињата на лицето и телото. Имено, туната ја акумулира живата од водата апсорбирајќи ја преку кожата, како и преку ситната риба што ја јаде.

Таа потсетува дека туната содржи пурин, а нејзиниот вишок може да предизвика гихт , а тоа е уште една причина зошто туната треба да се консумира само повремено.

  • Конечно, како и другите видови риби, и туната може да предизвика алергии кои се манифестираат во форма на осип, едем, отежнато дишење, мачнина и вртоглавица. Ова се дополнителни причини зошто туната треба да се јаде многу внимателно и само повремено – советува нутриционистот Лачмановиќ.
Претходна објава6 здравствени придобивки од спанаќот: Го храни мозокот, го штити видот и го држи крвниот притисок под контрола
Следна објаваЈА ПОДОБРУВА ЦИРКУЛАЦИЈАТА И ЈА НАМАЛУВА БОЛКАТА ВО ЗГЛОБОВИТЕ: Овој чај од 2 СОСТОЈКИ има пријатен вкус и се пие вака

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име