Дома Health ТРЧЕТЕ ВО ТОАЛЕТ ШТОМ ЌЕ ИСПИЕТЕ КАФЕ? ЛЕКАРИТЕ објаснија што тогаш СЕ...

ТРЧЕТЕ ВО ТОАЛЕТ ШТОМ ЌЕ ИСПИЕТЕ КАФЕ? ЛЕКАРИТЕ објаснија што тогаш СЕ СЛУЧУВА во телото – може да биде ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

558
0

ТРЧЕТЕ ВО ТОАЛЕТ ШТОМ ЌЕ ИСПИЕТЕ КАФЕ? ЛЕКАРИТЕ објаснија што тогаш СЕ СЛУЧУВА во телото – може да биде ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Многумина го имаат овој проблем.

Различни студии одамна покажаа дека кофеинот во кафето го стимулира мозокот, но има и нешто во кафето што не тера да поминуваме часови во тоалетот.

Кафето е одличен диуретик бидејќи помага да се исфрли водата од телото. Може да се класифицира и како еден вид лаксатив, бидејќи го поттикнува исфрлањето на столицата. Иако неколку студии се обидоа да го објаснат ефектот на шолја кафе врз нашите црева, научниците планираат подетално да погледнат зошто е тоа така.


Д-р Самер Ислам, гастроентеролог од Тексас детално го објасни овој феномен .

Кафето влијае на епителното ткиво на желудникот, па ослободува гастрин, хормон кој се произведува во желудникот и ја забрзува активноста во дебелото црево. Имајќи предвид дека оваа болест е најблиску до ректумот, истражувачите заклучиле дека зголемената активност може да биде одговорна за ефектот на лаксативи, пишува магазинот „Love Science“.

Иако постојат некои експерти кои веруваат дека токму кофеинот предизвикува зголемена активност на дебелото црево, многу студии потврдуваат дека и луѓето кои пијат кафе без кофеин го имаат истиот ефект.

ВНИМАВАЈТЕ: Оваа група на луѓе НЕ ТРЕБА ДА ПИЈАТ КАФЕ

Синдром на иритирани црева
Помалку е јасно каква улога игра кофеинот кај луѓето со синдром на нервозно дебело црево (IBS), цревно нарушување кое може да предизвика болка, гасови, дијареа и запек.

Неколку студии покажаа дека кафето и чајот се меѓу намирниците поврзани со симптоми кај луѓето со IBS, забележуваат истражувачите во прегледот во World Journal of Gastroenterology.


Гаргара во стомакот
Кафето може да предизвика дијареа кај некои луѓе, обично затоа што пијат премногу или го мешаат со нешто што не оди добро. Ако столицата ви е мека и водена и мора да одите повеќе од три пати на ден, имате дијареа.

Пиењето шолја кафе веројатно нема да ве натера да брзате во тоалетот, но премногу шолји во еден ден може да предизвикаат ржење на вашиот стомак, што покажува дека дијареата е на пат.

Кога супстанцијата минува низ вашиот дигестивен систем толку брзо што дебелото црево нема доволно време да ја апсорбира течноста од столицата, тоа може да доведе до дијареа, објаснува д-р Ганџу.

Дали кофеинот може да предизвика запек?
Изненадувачки, да. Кофеинот понекогаш може да помогне при запек, но друг пат кафето всушност може да предизвика запек. Истото важи и за енергетските пијалоци, кофеинските апчиња и другите супстанции кои содржат кофеин.

Еве зошто: Бидејќи кофеинот е диуретик, може да има дехидрирачки ефекти, што значи дека ве поттикнува да уринирате многу течност, која потоа не оди во дебелото црево за да ја омекне столицата. Сувата, стврдната столица како резултат на дехидрација може да предизвика запек.

Претходна објаваЛИЧЕ НА БАКЛАВА, НО НЕ Е Старомодната торта со ореви е полна со јаткасти плодови и сочна со додатоци
Следна објаваВЕ МАЧИ ЕШЕРИХИЈА ? Ова се природни намирници кои ќе ви помогнат да се ослободите од неа за кратко време

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име