Дома Health Три симптоми на стапалата кои може да укажуваат на проблем со црниот...

Три симптоми на стапалата кои може да укажуваат на проблем со црниот дроб

688
0

Три симптоми на стапалата кои може да укажуваат на проблем со црниот дроб

Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи е одговорен за детоксикација на телото со отстранување на штетни материи од крвотокот, метаболизирање на лекови и други хемикалии, регулирање на нивото на шеќер во крвта преку производство и складирање на гликоза, производство на жолчка која помага во варењето на мастите и апсорпција на растворливи во масти. витамини и регулирање на нивото на холестерол во крвта. Затоа е важно навреме да се откријат симптомите на заболување на црниот дроб.

Сепак, проблемите со црниот дроб може да бидат симптоматски или асимптоматски. Заболувањето на замастен црн дроб, на пример, може да не предизвика никакви видливи симптоми во раните фази. Но, како што болеста напредува, може да се појават одредени здравствени проблеми, пишува TheTimesOfIndia . Внимавајте на овие три симптоми на вашите стапала.

Овие 5 лоши навики сериозно го оштетуваат вашиот црн дроб

Оток и болка во стапалото
Болката во стапалото може да биде чест знак за заболување на црниот дроб. Кога црниот дроб престанува да функционира правилно, предизвикува акумулација на вишок течност и токсини во долниот дел од телото, што доведува до периферен едем. Дополнително, некои болести на црниот дроб, како што е цирозата, исто така може да предизвикаат состојба наречена портална хипертензија, која може да доведе до формирање на проширени вени на нозете и стапалата и да предизвика болка.

Чешање на стапалата
Чешањето на стапалата може да биде симптом на заболување на црниот дроб, особено холестатско заболување на црниот дроб, како што е примарна билијарна цироза (PBC) и примарен склерозирачки холангитис (PSC). Овие состојби предизвикуваат блокирање или оштетување на жолчните канали во црниот дроб, што може да доведе до акумулација на жолчката во телото . Ова натрупување може да предизвика интензивно чешање, особено на рацете и нозете.

Вкочанетост или чувство на пецкање
Инфекцијата со хепатитис Ц или алкохолното заболување на црниот дроб може да доведе до симптоми како што се вкочанетост и пецкање во стапалата. Состојбата е позната и како парестезија. Иако оваа состојба не е честа појава со проблеми со црниот дроб , во некои случаи заболувањето на црниот дроб може да предизвика периферна невропатија, состојба која влијае на нервите кои патуваат до екстремитетите, како што се рацете и стапалата.

Претходна објаваНутриционистите тврдат: Една храна ги топи мастите ако ја јадете за појадок
Следна објаваРецепт за вкусно Шеќерпаре

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име