Дома Здравје Три природни лекови против болки во грлото

Три природни лекови против болки во грлото

465
0

Болки во грлото при голтање, треска, главоболка и болки во зглобовите и мускулите укажуваат на ангина или тонзилитис, едно од најчестите зимски болести. Најчесто се работи за воспаление предизвикано од стрептокок кој го зафаќа грлото, крајниците или лимфните јазли на вратот.

Болеста бара третман, а терапијата се одредува по земање брис од грлото. Сепак, постојат народни рецепти кои можат да ги ублажат почетните симптоми и болките во грлото.

ТОПЛИ ОБВИТКИ ОКОЛУ ВРАТОТ

Натопете мека крпа во раствор од оцет и вода, ракија или разреден алкохол, ставете ја околу вратот и завиткајте дебел шал или шал. Држете го компресот најмалку два часа.

МОЌЕН ЛИМОН

Лековите на база на лимон помагаат во почетната фаза на ангина. Народните исцелители советуваат две кришки лимон, излупени, да се чуваат во устата што поблиску до крајниците и лесно да се цица. Кога лимонот ќе омекне, можете да го голтнете, а истата постапка повторете ја за половина час.

ГРЛО Плакнење

Во чаша свежо исцедено цвекло додадете една кафена лажичка мелено лукче, а потоа прелијте со чаша зовриена и изладена вода. Оставете да отстои пет до шест часа, но промешајте на секои половина час, а потоа процедете и гаргајте неколку пати на ден.

Претходна објаваЗошто тестовите за коронавирус се позитивни дури и кога нема повеќе симптоми?
Следна објаваПрестанете да кашлате со помош на билки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име