Дома Psychological advice Три начини да се справите со нападите на паника

Три начини да се справите со нападите на паника

481
0

Три начини да се справите со нападите на паника

За нормален и продуктивен живот, поединецот мора да биде здрав – психички и физички. Анксиозноста е голема пречка за тоа, а најчесто произлегува од стравот или надежта дека сакаме нешто недостижно, поради моменталните животни проблеми, а нè мачи и угнетува одвнатре.

Кога чувството на паника и вознемиреност ќе го обземе вашето тело, обидете се со овие едноставни техники за да ја потиснете анксиозноста.

Правете склекови

Склековите се најдобриот начин да го оттргнете умот од менталната вознемиреност и да тече доволно крв низ телото за да ви го олесни. Склековите не прават посилни, не само физички, туку и ни овозможуваат да размислуваме потрезно поради забрзаната циркулација на крвта низ нашиот мозок.

Кога ќе почнете да ги правите помалку, помалку ќе размислувате за вашите проблеми, што ќе ви ја намали анксиозноста.

Земи длабок здив

Кога ќе почувствувате дека се соочувате со паника и мислите дека нема да можете да се изборите со неа, земете неколку длабоки вдишувања. Смислете некој рационален план и смислете акција која ќе ве натера да не размислувате негативно и да дозволите паниката да завладее.

Задржете ги коските силни…

Земете здив, седете мирно неколку минути, слушајте ја речиси секоја врева околу вас, бидејќи на тој начин ќе ги оттргнете мислите од проблемот. Дишете длабоко додека не се чувствувате помирни.

Вози велосипед

Можеби звучи глупаво, но навистина помага. Не само што возењето велосипед е форма на вежбање, туку ве става во ритмичко темпо на вежбање. Додека возите низ парковите, се поврзувате со природата, што ви помага да најдете мир.

Претходна објаваЗадржете ги коските силни…
Следна објаваСпречете го воспалението на мочниот меур

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име