Дома Родители и деца Три методи за избор на име за дете

Три методи за избор на име за дете

726
0

Кога треба да смислите име за бебето што доаѓа, тоа навистина може да биде тешка задача. Секој родител се труди да избере што совршено ќе му одговара на детето и ќе ја прикаже неговата личност. Експертот од BabyCenter , Лорна Марш, раскажа за метод од три совети што треба да ги следите при изборот на име за бебе.

Размислете дали е популарно

Нејзин совет е да не ги бирате најпопуларните имиња, бидејќи ќе ги имаат многу деца. Сепак, не бегајте од класиците, бидејќи понекогаш чудните имиња често може да бидат погрешно изговорени или погрешно напишани. Изберете ја рамнотежата што најмногу ви одговара, без да одите во крајности.

Размислете како звучи името

Размислете како ќе звучи името кога ќе го изговорите и дали ќе важи за детето и кога ќе порасне. Не заборавајте секогаш да го кажувате со презимето, бидејќи важно е убаво да звучи и со него.

Размислете за прекари

Секогаш запрашајте се каков прекар може да се даде врз основа на името. Не би било добро ако може да се пошегува меѓу децата.

Претходна објаваХрана што треба да ја избегнувате кога имате дијареа
Следна објаваЗошто подобро размислуваме додека пешачиме?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име