Дома Живот Три клучни совети кои ќе направат Божиќната ѕвезда да трае до втората...

Три клучни совети кои ќе направат Божиќната ѕвезда да трае до втората година

1655
0

Ова црвено-зелено растение во затворен простор би можело да го украси вашиот дом долго по новата година.

Еве како да и го продолжите животот на црвената убавица.

  1. Топлината и светлината треба да бидат умерени
    Poinsettia сака топлина и светлина, но не премногу директна светлина. Чувањето на оваа празнична постројка до радијатор или друг извор на топол воздух е исто толку штетно за нејзиниот живот како и ставањето на балконот. Оптималната температура за боцки е помеѓу 15 и 20 степени Целзиусови.
  2. Наводнување одоздола
    Водата е добра за сите живи суштества, но сепак не претерувајте. Поенсетијата треба да се полева одоздола, преку саксијата. Имено, вообичаеното полевање одозгора предизвикува таложење на хранливи материи на корените, што доведува до гниење на растението. Се препорачува подлогата да се полни со вода на секои три дена и по половина час да се истури вишокот што ѕвездата не го впила.
  1. Пресадување и скратување
    За да може повторно да процвета пунсетијата, откако ќе ѝ паднат лисјата и стеблата ќе се исушат, новите ластари треба да се исечат на висина од 10 см.Потоа треба да се премести на поладно место, чија температура не треба да надминува 15 степени, а во такви услови да остане цели осум недели. По тој период се пресадува во поголем сад од кој повторно ќе почне да расте. Доколку расте пребрзо, ластарите треба да се скратат до крајот на август.
Претходна објаваЗемајте само неколклу суви црни сливи на ден
Следна објаваПОГЛЕДНЕТЕ ГИ УШИТЕ И ЈАЗИКОТ: Состојбата на бубрезите и мочниот меур се гледаат на лицето, темните кругови не се единствениот знак

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име