Дома Здравје Три здрави вистини за свинската маст

Три здрави вистини за свинската маст

980
0

Салото со години е неправедно запоставено, а неговата репутација е нарушена со тврдењата дека неговиот состав го уништува здравјето на луѓето.

Сепак, најновите истражувања ги ласкаат мастите и ги сметаат за здрави за организмот во некои сегменти. Секако, не треба да претерувате, но поради овие вистини заслужува да биде дел од секое домаќинство каде што ќе ги евоцира вкусовите на јадењата на нашите баби.

Поради количината на заситени масти и холестерол, свинската маст долго време се сметаше за опасна по здравјето, но докажано и потврдено од бројни експерти дека маргаринот , кој со години е замена за мастите, е поопасен и поштетен за здравјето на луѓето.

Имено, маргаринот содржи материи од синтетичко потекло, транс масни киселини, кои се далеку поштетни од мастите, бидејќи го подигаат нивото на лошиот ЛДЛ холестерол и го намалуваат нивото на добриот ХДЛ холестерол.

Еве три здрави вистини за свинската маст :

Составот на свинската маст е 40 проценти заситени масти. За споредба, кокосовото масло е 85 проценти заситени масти. Поголемиот дел од мононезаситените масти во свинската маст е олеинска киселина, многу здрава масна киселина која му помага на срцето и е поврзана со пониски нивоа на лошиот холестерол. Во свинската маст има двојно повеќе олеинска киселина отколку, на пример, во путерот.

Свинската маст има многу висока точка на вриење, поточно нејзината структура не се менува дури и кога се загрева над 250 степени Целзиусови. Затоа, храната пржена во свинска маст апсорбира помалку штетни радикали, кои во случај на други растворливи намирници, како што е путерот, се зголемуваат при пржењето.

Секако, пржената храна не се препорачува да се консумира во големи количини, но кога тоа го правите, најдобра опција за подлогата за пржење е маснотиите, кои на храната ќе и го дадат оној посебен вкус што го паметиме од чиниите на нашите баби.

Мастите од мастите имаат свои предности и докажано е дека на организмот му се потребни за извршување на секојдневните функции, се разбира во значително намалена количина од онаа што ја користеле нашите предци. Мастите содржат калории, но истражувањата потврдија дека се заситувачка храна која создава подолго чувство на ситост.

Предноста е што мастите од маснотиите се претвораат во енергија и ја помагаат апсорпцијата на витамините. Докажано е дека свинската маст содржи холестерол, кој во организмот под влијание на УВ зраците се претвора во витамин Д, важен за апсорпција на калциум.

Претходна објаваШест работи кои треба да ги правиме веднаш по будењето, тврдат експертите
Следна објаваЛекови против стрес и нервоза

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име