Дома Живот ТРИ ЕФЕКТИВНИ НАЧИНИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА ДАМКИТЕ ОД ЦРВЕНО ВИНО

ТРИ ЕФЕКТИВНИ НАЧИНИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА ДАМКИТЕ ОД ЦРВЕНО ВИНО

252
0

Уживајте во омилениот пијалок без стрес од дамки.
Со студеното време доаѓа и сезоната на пиење варено вино, а со него и неизбежниот стрес од постојаните дамки што ги остава зад себе.


Црвеното вино е еден од омилените пијалоци на сите прослави стотици години. Празниците се прават за да се опуштите со чаша од овој пијалок на боговите, како што го нарекоа.

Без оглед на тоа дали го пиете најдоброто вино што можете да си го дозволите или се одлучите за поевтино шише, ако капка заврши на тепих, кауч или гардероба, квалитетот на виното ќе ви биде најмал проблем.

Сепак, многумина се колнат во три ефективни лекови кои ќе ги елиминираат тврдоглавите дамки од вино од сите ткаенини.

МИНЕРАЛНА ВОДА
Минералната вода долго време се смета дека е најдобриот начин да се отстранат дамките од вино ако ткаенината ја натопите внатре, а потоа постојано ја впивате со хартиени крпи. Сè уште не е сосема јасно зошто е тоа така, а неодамна тим од научници успеа да открие само дека тоа може да има врска со меурчињата во минералната вода.

БЕЛО ВИНО И СОДА БИКАРБОНА
За да ја извадите дамката од тепихот, прво натопете ја во бело вино (за да се разреди бојата), а потоа нанесете паста од сода бикарбона (односот на сода бикарбона и вода треба да биде 3:1). Оставете ја пастата да делува еден час, но внимавајте да биде постојано влажна (посипете со вода доколку е потребно). Дамката треба да исчезне.

ПЕНА ЗА БРИЧЕЊЕ
Пената за бричење треба да го спречи натопувањето на дамките од вино во ткаенините. Нежно тријте ја пената, а потоа избришете ја со топла вода и буквално „избричете“ ги дамките.

Претходна објаваДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПРЕГРАКАТА ЈА НАМАЛУВА БОЛКАТА?
Следна објаваЈужна Кореја во 15 факти, ќе ве изненадат!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име