Дома Здравје Три болести кои почесто ги погодуваат мажите

Три болести кои почесто ги погодуваат мажите

221
0

Експертите во Велика Британија објавија извештај за здравјето на мажите и најчестите болести и дојдоа до интересни откритија.

Според досегашните сознанија, три здравствени проблеми се јавуваат почесто кај мажите отколку кај жените.

Проблеми со забите

Речиси половина од машката популација во светот страда од проблеми со забите.

Претходните истражувања ја потврдија врската помеѓу одредени состојби на оралното здравје и смртноста.

„Губењето на забите, честиот забен кариес, пародонталните болести укажуваат на зголемена смртност кај машката популација“, се вели во студијата објавена во списанието National Library of Medicine.

Стоматолозите советуваат дека сето тоа може да се спречи со правилна хигиена на забите и непцата, здрава исхрана и редовно четкање на забите, најмалку два пати на ден, како и редовна посета на стоматолог.

Главоболка

Друг здравствен проблем кој често ги погодува мажите е главоболката. Дури 44.000 од 100.000 мажи хронично страдаат од главоболки. Тие знаат да бидат многу исцрпувачки, можат негативно да влијаат на секојдневниот живот.

„Главоболките се меѓу најчестите проблеми на нервниот систем, а најновите истражувања покажуваат дека мажите се најмногу изложени на ризик“, покажуваат податоците на Светската здравствена организација.

Туберкулоза

Третата најчеста болест кај мажите во светот е туберкулозата.

Претходна објаваВообичаените грешки кои можеби не сте ги знаеле предизвикуваат главоболки
Следна објаваОвие ХРАНА се најголемиот виновник за појавата на ЦЕЛУЛИТ!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име