Дома Your Chef ТРИК СО ИСКУСНИ ДОМАЌИЧКИ Една ситница е доволна за да го „подигне“...

ТРИК СО ИСКУСНИ ДОМАЌИЧКИ Една ситница е доволна за да го „подигне“ тестото за 5 минути

804
0

ТРИК СО ИСКУСНИ ДОМАЌИЧКИ Една ситница е доволна за да го „подигне“ тестото за 5 минути

Кога ќе го замесите тестото, обично треба да седи на топло место околу половина час до еден час за да се удвои во големина, но не мора повеќе да чекате толку долго.

Сакате да го изненадите семејството со свежи кифлички, но немате време да чекате тестото да нарасне? И за овој проблем има многу едноставно решение.


Откако ќе го замесите тестото, обично треба да седи на топло место од половина час до еден час за да се удвои во големина. Но, готвачката Анабел Самонс објави едноставен трик на Тик Ток кој ќе ви помогне да ги постигнете истите резултати за 5 минути.

Тесто за пица: Воздушено и меко – тајната е во една состојка (РЕЦЕПТ)

Се што треба да направите е да ја доведете водата до вриење и потоа да ја истурите во огноотпорен сад. Потоа ставете го садот со тестото во (исклучена) рерна, а под него ставете го садот отпорен на топлина со топла вода.

Оставете така 5,6 минути.

Претходна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП Овен вознемирен од лоши вести, неочекувана ситуација ќе им го расипе одморот на водолиите
Следна објаваДали страдате од стомачни болки? Направете напивка која може да ви помогне да ги олесни вашите тегоби

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име