Дома Life Трик за вас и вашите деца: Како безболно да го отстраните фластер...

Трик за вас и вашите деца: Како безболно да го отстраните фластер од кожата

232
0

Трик за вас и вашите деца: Како безболно да го отстраните фластер од кожата
Постои одличен трик за да го направите тоа брзо и безболно


Отстранувањето на фластерот од кожата може да биде многу болно, особено ако имате многу влакна. Затоа многу луѓе полека го лупат, па е помалку болен, но болката трае подолго.

Немате ацетон дома, но итно треба да го отстраните лакот? Четири трикови кои ќе ви го решат проблемот

Постои одличен трик за да го направите тоа брзо и безболно, а се што ви треба е бебешко масло. Овој метод редовно го користи Џесика Стајнрок, која уредува романтични сцени во филмовите. Вели дека често мораат да користат лепливи ленти на актерите, на пример кога создаваат илузија дека се голи. Подоцна тие ленти треба да се отстранат од кожата.

„Ако не сте знаеле, користиме бебешко масло за да ја отстраниме леплива лента. Овој трик навистина функционира и со класичните фластери“, рече таа во видеото на TikTok.

„Нанесете бебешко масло на целиот фластер или парче лента, внимавајќи да е целосно покриен, бидејќи ќе го уништи лепилото“, објасни таа, како што објави Miror .

Помага и вазелинот

Во прилог на масло може да се користи и вазелин, велат дека е уште подобар.

Z’Anni G. е мајка на две деца која на TikTok објавува различни совети за полесен живот, а посебно внимание и го привлекол трикот како безболно, без врескање и врева да се извади фластер од мало дете.

„Тајната состојка е вазелинот, а ако го немате, ќе делува и маслото. Нанесете поголема количина на фластерот, почекајте минута или две и нежно одвојте го фластерот од кожата на бебето“, објаснила таа.

Покрај тоа што отстранувањето на фластерот нема да боли, нема да останат траги од лепак ниту на кожата.

Претходна објаваЛек за црниот дроб: Дали навистина помагаат сурутката и јаболков оцет?
Следна објаваСВАРЕТЕ 6 ЛИМОНИ СО ПОЛОВИНА ЛИТАР ВОДА И ОВАА КЛУЧНА СОСТОЈКА, ПИЈТЕ ЈА ВЕДНАШ ШТО СЕ РАЗБУДИТЕ ЗА САМО 5 ДЕНА ЌЕ БИДЕТЕ ШОКИРАНИ ОД ЕФЕКТОТ!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име