Дома Позитив на денот Трет ден Божиќ – Денеска е Свети Стефан

Трет ден Божиќ – Денеска е Свети Стефан

526
0


Денеска на третиот ден од Божиќ светата православна црква го слави споменот на светиот архиѓакон и прво маченик Стефан. Свети Стефан е прв христијанин кој страдал за Господ, поради кое е наречен Првомаченик.

Тој е наречен првомаченик бидејќи тој е прв што настрадал за Христовара вера.

Со него почнува подвигот на мачениците, па во таа смисла и е наречен првомаченик. Пострада од евреите во Синедрионот, откако во долга беседа им докажуваше дека оној Исус кого тие го убија беше навистина Помазаникот што го очекуваат, т.е. Христос.

Во 415 година, неговите мошти се пронајдени на чудесен начин и сместени во Сионскиот храм во Ерусалим.

Денеска именден празнуваат сите кои ги носат имињата Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија.

Честит именден и за многу години!

Претходна објаваЊујорк под снег на почетокот на 2022 (фотогалерија)
Следна објаваКинезите го отворија својот најдолг подводен тунел

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име