Дома Живот Треба да знаете: Пет незгодни вистини за долготрајните врски

Треба да знаете: Пет незгодни вистини за долготрајните врски

203
0

Луѓето не треба да заборават дека не постои нешто како „совршен“ начин на живот


Објавени се безброј книги, песни, серии и филмови во обид да ни го покажат најдобриот начин да „менаџираме со нашите емоции“. И додека нивната цел е позитивна, тие успеваат да испратат порака дека секој кој нема сериозна, долготрајна и моногамна врска е некаде „позади“, односно дека поради некоја причина мажот не е комплетен кога не го наоѓа своето “друга половина”.

Психотерапевтот, советник за ментално здравје и автор, Џули Орлов, ги потсетува луѓето да не забораваат дека не постои нешто како „совршен“ начин на живот и споделува некои тешки вистини за долготрајните врски.

  1. Има рутина и досада

Да, ќе има моменти кога ќе ви биде досадно со партнерот. И сексот и домашниот живот, дури и вашето заедничко излегување. Понекогаш нема толкава страст колку што би сакале, на двете страни. Ова може да трае неколку минути, часови, денови или месеци и години. Во тоа лежи проблемот.

  1. Ве задржуваат

Сите имаме соништа, аспирации, перспективи… Кога сме во долга врска, лесно се откажуваме од својата независност. Така, ги оставаме настрана нашите планови и на крајот се плашиме да ризикуваме за да ги оствариме нашите соништа. Накратко, партнерите ни попречуваат на многу начини.

  1. Ќе бидете повредени

Можеби започнуваме врска со најдобри изгледи, но ќе има и разочарувања и сомнежи. Врските бараат многу трпение, интимност и нежност. Во долгите врски често има моменти кои ќе ви ги разбудат несигурноста и тогаш морате да го искористите целото трпение и нежност за да се справите со нив. Се разбира, вашите чувства ќе бидат повредени во текот на овој процес.

  1. Односите се менуваат

Како што луѓето се менуваат, односите со нив се развиваат, трансформираат и созреваат. Луѓето се менуваат со текот на времето и затоа нивниот изглед и вообичаеното расположение може да се промени… Да се ​​биде во долготрајна, посветена врска значи прифаќање и на лошото и на доброто. Некои ситуации ќе бидат полоши од другите и понекогаш ќе мора да се справите сами со нив, и покрај тоа што сте во врска.

  1. Споделувате сè

Куќа, простор, извори на приходи и, се разбира, чувства. Истото важи и за одлуките што треба да ги донесете. Сега се движите како двојка или како семејство, за што е потребна соработка, време и труд за се да биде во ред.

Претходна објаваПолжави со ајвар и сирење (РЕЦЕПТ)
Следна објаваНачинот на кој дишеме значително влијае на нашето здравје

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име