Дома Твој готвач Традиционална проја со сирење (рецепт)

Традиционална проја со сирење (рецепт)

721
0

Откако ќе го пробате овој рецепт за проја со сирење, секогаш ќе го правите, без разлика дали за појадок или за вечера.

Проја е незаменлива и на празничната трпеза. Секоја домаќинка има свој рецепт за овој специјалитет од пченкарно брашно. Брзо се прави и оди со се, од предјадења до главни јадења.

Состојки:

200-250 гр сирење
сол
3 јајца
15 лажици пченкарно брашно
5 лажици бело брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 чаша јогурт
1 чаша кисела вода
1 дл. масло

Подготовка:

Измешајте ги двата вида брашно и прашокот за пециво во сад.

Потоа додадете ги јајцата, маслото, јогуртот и киселата вода.

Добро изедначете ја смесата, па додадете го искршеното сирење.

Ако не е доволно солено, посолете.

Истурете ја смесата во тавче или огноотпорен сад обложен со хартија за печење.

Се пече во загреана рерна половина час на 180 степени.

Претходна објаваБушава пита со џем
Следна објаваСамо неколку грама од овој зачин го олеснува варењето и ги смирува желудочните киселини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име