Дома Здравје Топ 3 женски проблеми: Дали се препознавате?

Топ 3 женски проблеми: Дали се препознавате?

238
0
Проблеми со тироидната жлезда, ПМС, менопауза или перименопауза и недостаток на енергија се дел од проблемите со кои речиси секоја жена се среќава барем еднаш во животот. За среќа, постои универзално и природно решение за сите …


Растението мака со векови служела како храна и лек за домородците на Перу. Помеѓу неговите многубројни намени, јадењата традиционално се готват за подобрување на енергијата, плодноста, либидото и функцијата на тироидната жлезда, како и за справување со симптомите на менструацијата и менопаузата. Овој корен, на запад, познат како суперхранливо и адаптогено растение, денес се користи како природна помош кај гореспоменатите заболувања.

Непријатни симптоми на ПМС
Колку жени имаат симптоми на ПМС. На сè уште неостварливите емоционални и физички промени на медицината, кои околу 90 проценти од жените ги доживуваат секој месец, треба да се пристапи холистички со внесување на промени во целокупниот начин на живот.

Важно е да се внимава на исхраната, редовно да се занимавате со умерена физичка активност, да одвоите доволно време за одмор и сон и да го подобрите општото здравје.

Прашокот од коренот мака, иако не содржи растителни естрогени или други фитохормони, се покажа дека ги балансира хормоните естроген и прогестерон и ги балансира ендокрините жлезди што може да помогне во ублажување на симптомите на ПМС: намалување на грчеви, надуеност, замор, раздразливост, желба за храна. , главоболки и подобрување на квалитетот и издржливоста на сонот. Помага и за полицистични јајници и го зголемува либидото.


Проблеми со тироидната жлезда
Колку и да е мала тироидната жлезда, таа има големо влијание врз човечкото тело. Без разлика дали произведува премногу или премалку хормон, може да предизвика нерамнотежа во телото што е поврзано со голем број различни симптоми.

Дури и ако се трудиме да се храниме здраво и урамнотежено, храната е намалена во повеќето хранливи материи, така што додатоците во исхраната се неопходни за одржување на здрава тироидна жлезда. Мака со изобилство на хранливи материи благотворно делува на здравјето на ендокрините жлезди, вклучувајќи ја и тироидната жлезда. Активираниот Maca во прав не ги заменува хормоните туку го балансира лачењето на хормоните.


Хормонални предизвици на перименопауза и менопауза

Со природниот период кој го означува крајот на менструалните циклуси и крајот на репродуктивната способност, секоја жена почнува да се соочува во нејзините 40-ти. Терапијата за замена на хормони не е единственото решение за потешките симптоми на перименопауза или менопауза да не го намалат квалитетот на вашиот живот и да ве спречат да ги извршувате секојдневните активности.

Во потрага по подобро, стигнавме до Андите чии жители никогаш немале проблеми со менопаузални нарушувања бидејќи секојдневно консумираат термички обработена мака.

Истовремено, мака ја подобрува работата на ендокрините жлезди, кои пак го активираат целиот организам, враќајќи го во оптимално функционирање, односно создавање на оптимална количина на хормони. Жените кои консумираат мака забележуваат подобрувања во сонот, расположението, енергијата и топли бранови.

Google search engine
Претходна објаваРецепт кој ќе ви го разубави денот: Сочни карамелизирани копани од рерна
Следна објаваШто се знае за новиот вид делта + и колку е опасен?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име