Дома Health Тироидната жлезда никако НЕ ФУНКЦИОНИРА

Тироидната жлезда никако НЕ ФУНКЦИОНИРА

598
0

Тироидната жлезда никако НЕ ФУНКЦИОНИРА

Не ги игнорирајте овие симптоми, тие можат да бидат многу фатални за вашето здравје.

Симптоми кои укажуваат дека тироидната жлезда не работи добро:

биде виновна.

Сува кожа – Ниското ниво на тироидни хормони директно влијае на кожата, предизвикувајќи различни промени, како сувост, задебелување и лупење на кожата. Пациентите може да доживеат проблеми од „глава до пети“ – од сува, ронлив скалп до суви и испукани пети и стапала.

Чувствителност на студ- Неспособноста да се прилагодите на студеното време, до тој степен што ве тресе, дури и кога сте добро облечени во зима, е уште еден симптом на хипотироидизам.

Можно е рацете и стапалата често да се ладни и тешко се загреваат поради намалената циркулација. Хипоталамусот во мозокот во суштина делува како термостат. Ја насочува тироидната жлезда да го зголеми или намали метаболизмот на телото за да ја регулира телесната температура.

Тироидната жлезда треба да функционира правилно за да согорува калории во телото и да генерира топлина и енергија.

Проблеми со менструацијата- Хипотироидизмот може да предизвика неколку менструални проблеми, од тешки, продолжени до ретки или отсутни циклуси. Американскиот колеџ за акушери и гинеколози го дефинира тешкото менструално крварење како:

Ако силно крварите, закажете состанок со вашиот гинеколог за да дознаете што се случува. Тестовите како карличен преглед, ултразвук или тест на крвта за ТСХ можат да помогнат во поставувањето на дијагнозата.

Високиот крвен притисок доведува до нарушувања на целиот организам

Проблеми со плодноста- Многу од нашите хормони се дел од регулаторната хормонска каскада, така што кога производството на тироидните хормони се намалува, нивото на лутеинизирачкиот хормон (LH) исто така може да остане ниско. LH помага во регулирањето на менструалниот циклус и производството на јајца, така што овулацијата може да не се ни појави.

Неправилната овулација тогаш може да го отежне зачнувањето или бременоста. Нормалната функција на тироидната жлезда е од суштинско значење за плодноста и здравата бременост и треба да ја тестирате функцијата на тироидната жлезда ако:

Оваа проценка на тироидната жлезда треба да вклучува антитела на TSH, T4, T3 и TPO. Антителата на тироидната жлезда не се секогаш вклучени во почетната анализа на плодноста, иако тоа е важно бидејќи нивното присуство може да го удвои ризикот од повторен спонтан абортус.

Мускулна болка и општа слабост- Неодамнешна студија покажува дека 79 отсто од пациентите со хипотироидизам чувствуваат болка и мускулна слабост, што се потврдува со зголемување на креатин киназата (CK) во крвта на пациентите.

ЦК е ензим кој се наоѓа во срцето, мозокот, скелетните мускули и другите ткива и кој се зголемува кога ќе дојде до оштетување на мускулите. Локациите на болка и слабост може да варираат, но се смета дека се најчести во областите на рамото и колкот.

Грчевите исто така можат да бидат проблем, како и синдромот на карпален тунел. Нетретираниот хипотироидизам може да доведе до значителна мускулна болест, предизвикувајќи сериозни функционални ограничувања.

Претходна објаваВисокиот крвен притисок доведува до нарушувања на целиот организам
Следна објаваЕве зошто лошо спиете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име