Дома Health Тироидната жлезда НЕ ФУНКЦИОНИРА, а мислите дека е НАСТИНКА

Тироидната жлезда НЕ ФУНКЦИОНИРА, а мислите дека е НАСТИНКА

788
0

Тироидната жлезда НЕ ФУНКЦИОНИРА, а мислите дека е НАСТИНКА

Не ги игнорирајте овие симптоми, тие можат да бидат многу фатални за вашето здравје.

Симптоми кои укажуваат дека тироидната жлезда не работи добро:

Главоболка- Журналот за главоболка и болка откри висока преваленца на хипотироидизам кај оние со мигрена главоболки. Околу 30 проценти од луѓето со недоволна тироидна жлезда имаат главоболки.

Сè уште не е јасно дали хипотироидизмот е причина за главоболките, иако ова е разумна претпоставка бидејќи недоволната тироидна жлезда може да ја забави циркулацијата на крвта во мозокот.

Дополнително, заморот, вообичаен симптом на хипотироидизам, често се поврзува со мигрена и може да игра улога во поттикнувањето мигренозни главоболки.

Меморијата се менува- Хипотироидизмот (се карактеризира со зголемено TSH и намалено ниво на Т4) може негативно да влијае на неколку когнитивни функции – внимание и концентрација, меморија, перцептивна функција, јазик, психомоторна функција и извршна функција. Овој вознемирувачки симптом е генерално реверзибилен со третман со левотироксин.

Од друга страна, благиот хипотироидизам (се карактеризира само со покачен TSH) не е поврзан со значителен когнитивен пад.

Пациентите со благ (или субклинички) хипотироидизам може да доживеат „мозочна магла“, што е суптилен пад во планирањето, меморијата, вниманието и концентрацијата или способноста за повеќе задачи.

Промена на расположението – Ниското ниво на тироидни хормони може да придонесе за депресија и чувство на тага. Тироидните хормони го контролираат метаболизмот на телото и производството на енергија.

Без соодветни нивоа, симптомите на менталното здравје како депресија, анксиозност, промени во расположението и „мозочна магла“ можат да станат позабележителни. Алтернативно, симптомите на отворен хипотироидизам, како што се забавено размислување и говор, намалено внимание или апатија, имитираат симптоми на депресија.

Руски КАРДИОЛОГ предупредува

Овие сличности понекогаш доведуваат до промашена дијагноза или погрешна дијагноза на клиничка депресија.

Дигестивни проблеми- Здравјето на тироидната жлезда може да влијае на нашиот дигестивен систем на различни начини. Премалку тироиден хормон го забавува движењето на храната низ дигестивниот тракт, што може да го надуе желудникот или да предизвика запек.

Исто така, метаболизмот во телото се забавува, што може да доведе до зголемување на телесната тежина. Во потешки случаи, може да се развијат болести како што се синдром на нервозно дебело црево (IBS) и прекумерен раст на бактериите во тенкото црево (SIBO).

Дијагностицирањето и лекувањето на овие проблеми, исто така, ќе придонесе долг пат во контролирањето на проблемите со тироидната жлезда.

Езофагеална подвижност- Истражувањата покажуваат дека хипотироидизмот може да се поврзе со нарушување на подвижноста на хранопроводникот, кое се манифестира како металоиди.

А што е езофагеална подвижност? Медицината Џон Хопкинс го објаснува ова како контракции кои се јавуваат во хранопроводникот, мускулната цевка која ја турка храната од грлото во стомакот. Езофагеалната дисмотилитет, на пример, е состојба кога контракциите во хранопроводникот стануваат неправилни.

Не е јасно зошто тироидните хормони можат да го имаат овој ефект врз хранопроводникот. Можеби слабиот дигестивен систем може да доведе до рефлукс на киселина и металоиди, или алергија на храна (како глутен) може да биде виновна.

Сува кожа – Ниското ниво на тироидни хормони директно влијае на кожата, предизвикувајќи различни промени, како сувост, задебелување и лупење на кожата. Пациентите може да доживеат проблеми од „глава до пети“ – од сува, ронлив скалп до суви и испукани пети и стапала.

Чувствителност на студ- Неспособноста да се прилагодите на студеното време, до тој степен што ве тресе, дури и кога сте добро облечени во зима, е уште еден симптом на хипотироидизам.

Можно е рацете и стапалата често да се ладни и тешко се загреваат поради намалената циркулација. Хипоталамусот во мозокот во суштина делува како термостат. Ја насочува тироидната жлезда да го зголеми или намали метаболизмот на телото за да ја регулира телесната температура.

Тироидната жлезда треба да функционира правилно за да согорува калории во телото и да генерира топлина и енергија.

Проблеми со менструацијата- Хипотироидизмот може да предизвика неколку менструални проблеми, од тешки, продолжени до ретки или отсутни циклуси. Американскиот колеџ за акушери и гинеколози го дефинира тешкото менструално крварење како:

Ако силно крварите, закажете состанок со вашиот гинеколог за да дознаете што се случува. Тестовите како карличен преглед, ултразвук или тест на крвта за ТСХ можат да помогнат во поставувањето на дијагнозата.

Мускулна болка и општа слабост- Неодамнешна студија покажува дека 79 отсто од пациентите со хипотироидизам чувствуваат болка и мускулна слабост, што се потврдува со зголемување на креатин киназата (CK) во крвта на пациентите.

ЦК е ензим кој се наоѓа во срцето, мозокот, скелетните мускули и другите ткива и кој се зголемува кога ќе дојде до оштетување на мускулите. Локациите на болка и слабост може да варираат, но се смета дека се најчести во областите на рамото и колкот. Грчевите исто така можат да бидат проблем, како и синдромот на карпален тунел.

Нетретираниот хипотироидизам може да доведе до значителна мускулна болест, предизвикувајќи сериозни функционални ограничувања.

Проретчена коса- Многу фрустрирачки симптом за жените со болест на тироидната жлезда може да биде истенчување на косата или губење на косата.

Слично на тоа, може да се почувствува истенчување на влакната на веѓите, особено на надворешната третина од веѓата. Кога тироидната жлезда не функционира правилно, телото не ја добива потребната енергија за сите негови нормални функции на телото. Ова забавување вклучува стимулирање на фоликулите.

Со оглед на тоа што сериозноста на симптомите може да варира, можно е лицето да не сфати дека опаѓа косата на почетокот затоа што таа опаѓа толку ретко и рамномерно. Може да поминат три до четири месеци од почетокот на хипотироидизмот пред да се забележи губење на косата.

Стегање во грлото -Воспалението или отокот на тироидната жлезда може да предизвика стегање во грлото или чувство на носење кошула со тесна јака.

Може да се појават и тешкотии при голтање. Секој може да направи едноставна проверка на вратата дома за да си помогне со рано откривање. Самопрегледот може да помогне да се пронајдат грутки или проширувања кои може да укажуваат на состојба на тироидната жлезда.

Ако имате постојани симптоми, како што е опишано погоре, тестот на крвта на тироидната жлезда може да ви помогне да дознаете како функционира вашата тироидна жлезда и да одредите дали е потребна дополнителна евалуација од ендокринолог.

Претходна објаваРуски КАРДИОЛОГ предупредува
Следна објаваСе појавуваат модринки на вашето тело? Има многу причини, но една е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА за грижа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име