Дома Живот Тие само собираат прашина: Еве кои работи треба веднаш да ги фрлите

Тие само собираат прашина: Еве кои работи треба веднаш да ги фрлите

942
0


Оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба за да можете да направите простор за работите што всушност ги користите.

Стари крпи за капење
Секако, повеќето од нас сакаат да имаат излитена стара крпа за капење при рака за неуредни задачи за чистење или кога ќе влезе куче со калливи шепи, но веројатно не ви требаат 10 од нив.

Стара постелнина
Можеби сè уште чувате постелнина за креветчето дури и откако вашето дете ќе се пресели во „големо креветче“ или можеби ги чувате овие постелнини „за секој случај“. Време е да ги фрлите!

Ако сè уште се во добра состојба, исперете ја постелнината и проверете кај вашето локално засолниште или непрофитна организација за да видите дали се заинтересирани да ја донирате.

Празнични украси кои никогаш не ги користите
Таа чаршав што ја добивте за Божиќ пред пет години и не сте ја употребиле уште? Донирајте го или подарете го на некој на кој му треба.

Неусогласена постелнина
Имате чаршав без соодветен комплет или една осамена навлака за перници што не одговара за ниту една од перниците што ги поседувате. Време е да се ослободите од нив и да го ослободите вашиот плакар.

Тоалети со истечен рок
Покрај постелнината и крпите, многу домаќинства го користат својот плакар за складирање на дополнителни тоалети.

Сега е време да ги проверите тие датуми на истекување и да ги фрлите сите стари шишиња лосион за тело или крема за сончање.

Непотребни средства за чистење
Ако вашиот плакар за постелнина е и ваш помошен плакар, не заборавајте да ги прегледате средствата за чистење.

Имајте на ум дека средствата за дезинфекција обично имаат рок на траење, по што тие не се толку ефикасни.

Претходна објаваВашиот омилен алкохолен пијалок кажува многу за вашата личност
Следна објаваХрана која штити од настинка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име