Дома Нега и убавина Течен сапун или обичен? Кој е подобар?

Течен сапун или обичен? Кој е подобар?

319
0

Кој сапун е подобар избор?

Многумина од нас во пандемијата почнаа многу повеќе да размислуваат за тоа колку често ги миеме рацете. Ова, покрај носењето маска и растојанието, се основните епидемиолошки мерки на кои треба да се придржуваме.

Не е ни чудо што потрошувачката за сапун се зголеми, а индустријата за сапуни забележа пораст од 194% за време на пандемијата. По две години пандемија, никој не прашува колку долго да ги миете рацете или како правилно да ги миете, сега луѓето се прашуваат кој сапун е подобар за кожата и убива бактерии, течниот или обичниот.

Кое е подобар?
Зависи од.

Прво и основно, она што мислите дека е сапун и го имате на мијалникот веројатно не е вистински сапун бидејќи повеќето сапуни денес се вештачки состојки.

Што се однесува до тоа кој сапун е подобар за отстранување на дамки или за убивање бактерии, можете да се опуштите, а течниот и цврстиот прават подеднакво добра работа. НО кој сапун е подобар за кожата. Тоа зависи од тоа што барате.

Користете течен сапун за хидратација. Цврстите сапуни често имаат висока oH, што може дополнително да ја суши и дехидрира кожата. Сепак, многу цврсти сапуни денес се збогатени и со масла и навлажнувачи на кожата.

Ако сте загрижени за хемикалии, подобро е да користите цврст сапун бидејќи тие почесто содржат повеќе природни состојки. Во вашиот сапун сакате состојки како глицерин, есенцијални масла и масла како кокос или шеа путер. Треба да ги избегнувате состојките на поп парабените и триклосанот, пишува Healthy .

Исто така, ако сте алергични, користете цврст сапун бидејќи има помалку вештачки состојки.

Претходна објаваТоплата вода со лимон, природен напиток
Следна објаваДали обожавате мајонез? Сериозни знаци дека треба да јадете помалку

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име