Дома Health ТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Нешто не е во ред со црниот дроб

ТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Нешто не е во ред со црниот дроб

513
0

ТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Нешто не е во ред со црниот дроб

Правилното функционирање на црниот дроб е од суштинско значење за нашето здравје. Стапките на заболување на црниот дроб се во пораст и се рангирани како петта водечка причина за смртност.

Во САД, заболувањето на црниот дроб е препознаено како втора водечка причина за смрт меѓу сите дигестивни болести.

Црниот дроб е важен затоа што:

ја чисти крвта со метаболизирање на алкохол, лекови и лекови и неутрализирање на токсичните материи;

произведува есенцијални телесни протеини, вклучително и оние кои го спречуваат згрутчувањето на крвта, ја обезбедува крвта со хранливи материи и протеини кои спречуваат инфекции;

произведува холестерол, претворајќи го во есенцијални материи важни за телото;

го регулира снабдувањето со енергија со производство на гликоза, складирање и испраќање до телото и мозокот;

ја регулира рамнотежата на хормоните, вклучувајќи ги надбубрежните и тироидните хормони.

Постојат бројни причини за оштетување на црниот дроб, вклучувајќи наследност (генетска предиспозиција), долготрајни заболувања на црниот дроб (на пр. цироза) и долготрајна изложеност на токсични материи.

Под водство на специјалисти, повеќето болести поврзани со црниот дроб имаат позитивна прогноза. Консултирајте се со лекар доколку некој од горенаведените симптоми продолжи.

Како и кај повеќето болести, колку побрзо се идентификува основната причина, толку поедноставен и поефективен ќе биде третманот.

Важно е да знаете како да ги препознаете можните знаци на оштетување на црниот дроб за да останете здрави, а следните седум рани знаци може да покажат дека нешто не е во ред со црниот дроб.

Замор

Различни студии докажаа дека хроничниот замор и исцрпеност се најчестите симптоми на оштетување на црниот дроб.

Медицинските експерти шпекулираат дека заморот и исцрпеноста поврзани со црниот дроб се нуспроизвод на неврохемиските промени во мозокот и хормоналната нерамнотежа.

Чувството на замор и исцрпеност се влошуваат со зголемените нивоа на токсични нуспроизводи во крвта кои оштетениот црн дроб не може правилно да ги отстрани од телото.

Сува или иритирана кожа

Иритираната кожа и постојаното чешање е уште еден потенцијален показател за оштетување на црниот дроб. За да биде здрава, на нашата кожа и треба влага, која се создава со пренос на течности во телото.

Кога телото не е соодветно снабдено со течност, често се случува кожата да добие поинаков изглед.

Тие вклучуваат црвенило на рацете или стапалата, пожолтување на мукозните мембрани , т.е. жолтица или необјаснети дамки (темни или светли) во одредени области.

Абдоминална болка

Со оштетување на црниот дроб, вообичаено е да се почувствува болка во абдоменот. Пациентите често ја опишуваат оваа болка како прободување или пулсирање, а овој симптом често може да се ублажи само со соодветен третман на примарниот проблем.

Долготрајната употреба на некои видови лекови без рецепт или лекови на рецепт може да резултира со оштетување на црниот дроб.

ШТО ЗНАЧИ КОГА ЌЕ ВИ ПОБЕЛИ ЈАЗИКОТ: ТЕЛОТО ВИ ПРАЌА СИГНАЛИ, НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ

Значи, во случај на абдоминална болка која не поминува, а некое лице користи некои лекови подолго време, неопходно е да се посети лекар.

Гадење или повраќање

Како што веќе споменавме, една од примарните функции на црниот дроб е детоксикација и помагање во отстранувањето на токсичните материи од телото.

Кога функцијата за детоксикација на црниот дроб е нарушена, може да се појават голем број проблеми, вклучувајќи ненадејни промени во инаку нормалното варење и метаболизмот.

Црниот дроб е голем орган во дигестивниот систем, затоа секоја состојба поврзана со црниот дроб може да се манифестира во форма на варење. Често се јавуваат гадење и повраќање поради насобраните токсини кои црниот дроб не може да ги исфрли.

Модринки

Една од најважните улоги на црниот дроб е да помогне во производството на протеински ензими кои, меѓу другото, помагаат во спречување на згрутчување на крвта. Кога механизмот на згрутчување на крвта е нарушен, промените во изгледот на кожата се чести.

Ако црниот дроб се забави или престане да ги произведува протеините потребни за згрутчување на крвта, лесно може да се појават модринки и крварење.

Абдоминален оток

Оштетувањето на црниот дроб го нарушува нормалниот проток на крв во тој орган, што го зголемува притисокот во околните вени. Овие вени ги вклучуваат вените одговорни за транспорт на крв од слезината и цревата до црниот дроб.

Нарушувањето на тој процес предизвикува зголемување на крвниот притисок, односно состојба позната како портална хипертензија. Порталната хипертензија предизвикува акумулација на течност во пределот околу стомакот, а оваа состојба се нарекува асцит.

Асцит може да се појави и поради неможноста на црниот дроб да произведува други крвни протеини.
You sent
Жолтица

Проблемите со црниот дроб може да предизвикаат промена на бојата на очите и кожата. Промената на бојата се јавува поради акумулација на жолчниот пигмент билирубин, кој не може правилно да се излачува.

Појавата на жолтеникава нијанса на кожата или очите е позната како жолтица.

Покрај промените во изгледот на очите, жолтицата може да предизвика и други симптоми, вклучувајќи темна урина, чешање по целото тело и нарушена когнитивна функција.

Претходна објаваШТО ЗНАЧИ КОГА ЌЕ ВИ ПОБЕЛИ ЈАЗИКОТ: ТЕЛОТО ВИ ПРАЌА СИГНАЛИ, НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ
Следна објаваМНОГУ ОД НАС СЕ МАЧАТ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име