Дома Health Телото ви испраќа важен СИГНАЛ: Колку често имате грчеви во желудникот и...

Телото ви испраќа важен СИГНАЛ: Колку често имате грчеви во желудникот и не сте гладни?

302
0

Телото ви испраќа важен СИГНАЛ: Колку често имате грчеви во желудникот и не сте гладни?

Ако вашиот стомак „жубори“ без придружни симптоми како болка или непријатност, тогаш нема што да се грижите, бидејќи овој звук е нормален дел од варењето.

Звуците кои доаѓаат од стомакот се сосема нормални и не се случуваат само кога сте гладни, објаснуваат лекарите.

  • Всушност, ако ставам стетоскоп на стомакот на пациентот и ништо не слушам, тоа е всушност знак дека нешто не е во ред – вели гастроентерологот д-р Булсиевич.


Откако ќе јадеме храна, таа патува од желудникот до тенкото црево, а создавањето звуци е дел од тој процес. Но, ако одвикнувањето е придружено со други симптоми, телото се обидува да ни каже нешто. Не мора да е лоша работа, само порака на која треба да се обрне внимание.

Според гастроентеролог, ова се трите најчести причини за грчеви во стомакот:

  1. Стрес
  • Секој кој некогаш имал стомачни проблеми пред да полага испит или да оди на прв состанок знае за што зборувам. Ако сте под стрес или вознемирени, тогаш вашиот стомак ќе се „затрупа“. Стресот предизвикува контракција и опуштање на стомачните мускули – вели докторката.

Има лек. Сè што треба да направите е да земете длабок здив. Тој тврди дека можете да го смирите стомакот за помалку од пет минути ако седнете и почнете да дишете правилно.

Болки во стомакот, кога треба да внимаваме?
  1. Иритирани црева или чувствителност на храна

Ако грчевите во стомакот се придружени со дијареа или запек и тоа се случува редовно, тогаш ова може да биде знак за синдром на нервозно дебело црево или чувствителност на храна, како што се глутен или млечни производи.

  • Некои луѓе кои се чувствителни на лактоза ќе јадат сладолед, а потоа ќе почувствуваат грч во стомакот и потоа ќе добијат дијареја – вели д-р Булсиевич.

Докторот ги повикува сите поединци кои го имаат овој проблем да се обратат кај својот лекар кој ќе ве испрати на прегледи и ќе испита дали се работи за алергија или чувствителност на одредена храна.

  1. Може да има недостаток на сахароза

Д-р Булсиевич вели дека покрај чувствителноста на глутен и лактоза, постои уште една чувствителност на храна која е исклучително честа, но за која не се зборува толку многу.

  • Гледам толку многу пациенти кои имаат недостаток на сахароза и тоа може да предизвика стомачни звуци, заедно со други симптоми како што се прекумерни гасови, дијареа или запек.

Сахарозата е ензим кој го разградува шеќерот, на многу луѓе им недостига овој ензим и тоа е нешто со кое се родени.

Ако некој со недостаток на сахароза јаде храна со шеќер, алтернативни засладувачи, па дури и овошје и зеленчук што содржат сахароза, тоа може да предизвика болка и непријатност во пределот на стомакот.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 20 ФЕВРУАРИ! Девица пред невозможна љубов, Водолиите се занимаваат со правни прашања!
Следна објаваДали инстант тестенините – нудлите навистина се НЕЗДРАВИ? Еве КОЈ треба да внимава

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име