Дома Uncategorized @mk Телешкото печење е традиционален избор за велигденски ручек: Уживајте во сочното месо

Телешкото печење е традиционален избор за велигденски ручек: Уживајте во сочното месо

247
0

Телешкото печење е традиционален избор за велигденски ручек: Уживајте во сочното месо
Никого не остава рамнодушен!
Едно е сигурно за празниците – ретко кој може да му парира на добро печење, а ретко кој може да му одолее. Малкумина нема да бидат воодушевени од телешкото месо кое се дели на прамени и се топи во устата.

Откако долго се крчка во неговите сокови, никого не остава рамнодушен.

Компоненти:
1 кг телешко рамо
200 гр компири
1 лажица брашно
1 дл телешка супа
1 гранче рузмарин
3 главици кромид
масло
сол
бибер

Предлог за празничната трпеза: Полнет ролат од мелено месо


Подготовка:
Според советите на одличните домаќинки, прво треба добро да се измие телешкото месо, па кога ќе се исуши да се посолува и да се подмачка. Највреден совет е месото да го оставите во фрижидер преку ноќ.

Во секој случај, откако ќе го подмачкате, посолете и забиберте месото, виткајте го и врзете го со конец. Потоа се става во веќе добро загреана тава да се пржи половина час и мора да биде златно кафеава од сите страни.

За тоа време излупете ги и измијте ги компирите, па исечете ги на прстени. Зачинете ги и компирите, а потоа ставете ги со исечен кромид во сад за печење, а одозгора ставете го печеното.

Се пече во загреана рерна на 200 степени додека да омекне. Од време на време прелијте го со сок.

Пред да го послужите месото, измешајте го брашното со супата, со кујнска лажица изгребете го дното на тавата за да се отстранат сите зарумени сокови, па вратете ја тавата во рерна уште десет минути.

Кога месото е доволно меко, кога ќе видите дека се „распаѓа“, извадете го од рерна и подгответе се за послужување.

Претходна објаваЗа блескав тен: Направете маска за лице полна со витамин Е
Следна објаваВо знакот на пролетта: Облека во која ќе изгледате фантастично

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име