Дома Здравје ТАЈНИТЕ НА РУСКАТА МЕДИЦИНА: Лековити билки против воспаленија „таму долу“

ТАЈНИТЕ НА РУСКАТА МЕДИЦИНА: Лековити билки против воспаленија „таму долу“

1130
0

За сите жени кои имаат проблем со колпит, односно чешање, печење и сувост на вагината поради намален отпор и атрофија на мукозната мембрана, природниот лек е решение.


Колпит, односно воспаление на мукозната мембрана на вагината, е прилично чест гинеколошки проблем кај жените од сите возрасти. И покрај ова, официјалната медицина сè уште не развила специфичен третманкои би биле целосно ефикасни за оваа болест. Причината за ова лежи во разновидната природа на болеста, која бара сеопфатен пристап.

Болеста се развива поради пенетрација на различни патогени микроорганизми во вагината: неизмиени раце, недоволна хигиена на гениталиите или валкана долна облека.

Оваа болест е исто така многу честа во менопаузата, кога често се нарекува атрофичен или сенилен колпит. Со почетокот на менопаузата, нивото на полови хормони се намалуваво телото, односно активноста на јајниците станува сè помала, а мукозната мембрана на вагината се суши и се појавуваат атрофични промени.

На почетокот на развојот на воспалителниот процес симптомите не се изразени, но постепено спазмите и болките во вагината и чешањето стануваат поизразени. Во овој поглед, употребата на народни методи за обновување и регенерација на мукозната мембрана на интимните органи на жената е попосакувана и подостапна од фармаколошките.

Третман со јогурт
Вечерта пред спиење истурете две лажици свежо кисело млеко или јогурт во чаша. Истурете млака вода во друг сад. Температурата на водата во тој сад не смее да биде повисока од 45 степени. Чашата јогурт оставете ја да отстои во сад со млака вода неколку минути додека јогуртот не стане млак. Потоа земете го шприцот за инјектирање и наполнете го со млак јогурт. Секоја вечер кога одите во кревет ставете перници под бутовите и со шприц внесете млак јогурт на атрофираната слузница на вагината и оставете го да делува преку ноќ. Ова треба да се прави секоја вечер за еден месец. Во текот на денот можете да носите тампони натопени во млак јогурт, кои треба да ги менувате три пати на ден. Јогуртот ќе ги ублажи симптомите на колпит во менопауза и нежно ќе ја регенерира атрофираната мукозна мембрана.

Валеријана, коприва и маточина
Измешајте еднакви количини корен од валеријана, листови од коприва и маточина. Добиената смеса сомелете ја во мелница за кафе или блендер, па ставете ја во термос заедно со 500 мл зовриена вода. Оставете го растворот да отстои преку ноќ. Процедете и испијте четвртина шолја половина час пред оброците. Третманот трае еден месец, а доколку резултатите не се задоволителни, може да се продолжи на два месеци.

Невен
Истурете полна лажичка сушен невен со чаша врела вода. Оставете да отстои 20 минути. Потоа се процедува преку двојна газа и се користи дневно миење најмалку две недели.

Камилица и хељда
Измешајте по една лажичка сушена камилица и хељда. Добиената смеса прелијте ја со половина литар врела вода, поклопете и оставете да отстои еден час. Потоа се процедува со двојна газа и се користи за дневно миење, два пати на ден, најмалку две недели.

Боровинка
Половина лажичка суви листови од боровинка прелијте со чаша врела вода. Оставете го да отстои 20 до 30 минути. Потоа процедете ја двојната газа и користете ја за секојдневно миење на вагината најмалку две недели.

Шипка

Чајот од шипка е ефикасен лекпротив вагинален едем поради развој на колпит. 100 гр исушена шипка прелијте со половина литар врела вода и почекајте да се излади. Измијте ги интимните делови наутро и навечер.

Претходна објаваЈужна Кореја во 15 факти, ќе ве изненадат!
Следна објаваОвие 3 хороскопски знаци најлесно се заљубуваат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име