Дома Parents and children Табела: Кога децата треба да си легнуваат?

Табела: Кога децата треба да си легнуваат?

1699
0

Табела: Кога децата треба да си легнуваат?

Виралната табела даде одговор на прашање кое ги мачи сите родители…

Наставниците од едно британско основно училиште објавија табела за спиење на социјалните мрежи за да можат нивните ученици да дојдат на часови одморени и наспани.

Кога бевме деца, ги молевме родителите да ни дозволат да останеме будни што е можно подолго, но сега можеби ќе се изненадите колку навистина треба да спијат децата.

Според табелата објавена од страна на наставниците од основните училишта британски Вилсон, децата треба да бидат во кревет во одредено време, во зависност од возраста група и зависи кога тие се будат, пренесува The Sun .

Така, децата на возраст од пет треба да одат во кревет од 18:45 до 20:15 часот, во зависност од тоа кога ќе се разбудат.

Ако петгодишно дете стане во 6:30 часот, ќе биде подготвено за спиење во 19:15 часот, но ако се разбуди малку подоцна (на пр. во 7 часот) ќе бидете спремни за спиење во 19:30 часот.

Приказните за добра ноќ делуваат како терапија за децата

Осумгодишно дете кое станува во 6:45 часот е подготвено за спиење во 20:15 часот. Ако се разбудил во 7 часот и 30 минути, до 21 часот треба да биде во кревет.

Од друга страна, децата на возраст од 11 и 12 години треба да одат да спијат од 20:15 до 21:45 часот.

Колку деца треба да спијат?
Страницата Sleep.org ја предводеше препорачаната количина на сон за сите возрасни групи на деца:

Новороденчиња (до три месеци): 14 до 17 часа.
Доенчиња (четири до 11 месеци): 12 до 15 часа
Бебиња (една до две години): од 11 до 14 часа.
Деца од предучилишна возраст (три до пет години): од 10 до 13 часа.
Училишна возраст (од шест до 13 години): од 9 до 11 часа
Тинејџери (од 14 до 17 години): 8 до 10 часа

Претходна објаваЛице: Дали е подобро да се мие со ладна или топла вода?
Следна објаваТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Не е во ред со црниот дроб

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име