Дома Здравје Сурутка – ги топи мастите и го чисти телото

Сурутка – ги топи мастите и го чисти телото

230
0

Многу луѓе знаат дека сурутката е нешто што го користеле нашите баби, но за други е сосема непозната храна. Тешко дека ќе го најдете во нашите продавници, но ако имате продавница за сирење во близина или врска со некој што подготвува домашно сирење, обидете се да го набавите.

Тоа е течност со сладок вкус, слична на млекото, што всушност е остаток од процесот на правење сирење, откако сирењето ќе се одвои од течноста.

Вреден е затоа што е хранлив, помага во регулирањето на варењето, а поради 16 висококвалитетни протеини – глобулин, албумин и имуноглобулин, осум минерали, седум витамини (особено витамин Б2), 23 амино киселини, 11 ензими… – тоа е одличен избор за здравје и развој, бидејќи помага во брзото обновување на клетките.

Според некои, овие протеини се повредни од протеините од јајца.

Со оглед на тоа што ја поттикнува работата на бубрезите, црниот дроб и желудникот, го забрзува чистењето на организмот и отстранувањето на насобраните токсини. Оваа течност брзо стигнува до сите органи со кои ги компензира различните дефицити, а поради ниската PH вредност овој трансфер до органите е многу брз.

Интересно е да се напомене дека еден литар сурутка има само 360 килокалории, половина од истото количество свежо млеко.

Доколку се консумира редовно, стручњаците тврдат дека помага за активирање на бројни телесни функции, а истовремено помага и за топење на вишокот наталожени масти.

Во почетокот, сурутката треба да се консумира умерено, бидејќи има и диуретични својства. Можете да пиете 1,5 децилитри три пати на ден, а доколку за неколку дена не се појават непријатни последици, можете да консумирате цел литар дневно. Некои луѓе го пијат само за да ја згаснат жедта.

Сурутката многумина ја користат за лекување кандида инфекции, варење, висок крвен притисок, холестерол, разни болести на цревата, бубрезите, црниот дроб и жолчката, а добар сојузник е и за придружните тегоби при хемотерапија и зрачење.

Ако сте меѓу оние кои се трудат да се хранат здраво и природно, сурутката дефинитивно треба да се најде на вашата листа на најпосакувани намирници, меѓу другото и затоа што не содржи конзерванси.

Во исхраната на новороденчињата може да го замени мајчиното млеко.

Претходна објаваКашлица – знак на вирусна пневмонија
Следна објаваПет причини зошто да јадете костени

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име