Дома Интересно Сунѓерите кријат многу опасности, научете како да ги отстраните

Сунѓерите кријат многу опасности, научете како да ги отстраните

308
0

Според истражувањето на микробиолозите, сунѓерот содржи 350 видови на различни бактерии кои се опасни за вашето здравје. Ова е многу вознемирувачко откритие, особено затоа што претежно користите сунѓер за чистење садови или шминкање, па затоа би било добро да не се извалка самостојно.

Истражувањата покажаа дека некои луѓе чистат сунѓери. Но, дури и кога мислите дека вашиот сунѓер е чист, бактериите брзо се размножуваат во него. Причината е што сунѓерот е влажен подолго време, а кога ќе го натопите во вода и ќе го оставите да се исуши самостојно, вие несвесно создавате плодна почва за бактерии.

Некои бактерии не се толку штетни, но повеќето валкани и влажни сунѓери, анализирани во споменатата студија, содржат еден куп бактерии.

Како да ги отстраните бактериите од сунѓер?

Има решение и за тоа. Ако сакате целосно да ги уништите бактериите од сунѓер, постои начин. Истурете половина чаша белило во сад. Потопете го сунѓер 5 минути и исплакнете темелно. Овој метод убива 99,9% од бактериите, без оглед за каков сунѓер станува збор.

Меѓутоа, ако не сакате да третирате сунѓери за шминка или сунѓер за туширање со белило, можете да пробате и други методи.

Ставете го валканиот сунѓер во сад, а потоа во микробранова печка. Оставете да се загрее најмалку една минута и тоа ќе уништи 99,9% од бактериите. Но, бидете внимателни затоа што сунѓерчето ќе биде многу жешко кога ќе излезе.

Машината за миење садови е одлична работа што уништува 99,9% од микробите од валкани садови за да можете да ги миете сунѓерите на високи температури и да ги уништите бактериите. Исто така, сунѓерите можат да се варат или да се мијат на највисоки температури во машина за перење.

Оцет е разноврсна алатка и природен чистач. Но, кога станува збор за чистење сунѓери, оцетот не е најдобриот избор бидејќи уништува „само“ 99,6% од бактериите. Сепак, ова е најбрзиот и најевтиниот избор, затоа потопете ги сунѓерите во оцет, оставете ги 5 минути и исплакнете ги.

Ако не ви се допаѓаат ниту овие методи, можете да пробате антисептик или алкохол (со што поголем процент). Кога ги миете сунѓерите во нив, повеќето бактерии ќе бидат уништени, но не сите.

Претходна објаваЧоко чиа пудинг-подгответе го навечер вашиот појадок
Следна објаваЕве 5 причини зошто треба да престанете да пиете газирани пијалоци засекогаш

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име