Дома Здравје Сувото грозје е здраво, но дали знаете како да го направите уште...

Сувото грозје е здраво, но дали знаете како да го направите уште поздраво?

1048
0

Сувото грозје кај луѓето случајно е претставено околу 2000 година п.н.е., кога на лозата пронашле сушено грозје, а ова било едно од најважните откритија во однос на храната. Витамините, влакната и минералите со кои е богато ова суво овошје го прават сувото грозје прекрасна суперхрана што лекарите и нутриционистите сакаат да им ја препорачуваат на своите пациенти.

Излегува дека сувото грозје може да го направите уште покорисно ако го натопите во вода преку ноќ. Водата ги раствора сите минерали и хранливи материи од сувото грозје и нивните лушпи, подобрувајќи ги здравствените својства на ова моќно овошје.

Еве што ќе се случи ако пиете вода со суво грозје секој ден:

Вашиот црн дроб и црева полесно ќе се ослободат од токсините

Следбениците на ајурведската диета долго време користат вода со суво грозје за чистење на црниот дроб и цревата. Детоксикациските својства на сувото грозје се објаснуваат со големото количество антиоксиданси и диетални влакна кои се наоѓаат во ова суво овошје.

Антиоксидансите му помагаат на црниот дроб да функционира правилно и целосно да ја извршува функцијата на детоксикација, додека влакната додаваат маснотии во столицата и на тој начин помагаат во чистење на дебелото црево и тенкото црево.

Вашето ниво на енергија брзо ќе се зголеми и ќе трае долго

Научниците и спортските експерти веруваат дека сувото грозје може да послужи како добра замена за енергетските напивки. Сувото грозје содржи голема количина на растителни влакна и микронутриенти и нема додадени шеќери или вештачки вкусови, за разлика од многу енергетски напивки, што прави совршена здрава ужина.

Земањето вода со суво грозје ќе ве наполни со енергија во текот на целиот ден, а можете да се обидете да ја пиете дури и пред напорниот тренинг.

Нивото на лошиот холестерол ќе ви се намали и крвниот притисок ќе се стабилизира

Студиите и клиничките истражувања покажаа дека сувото грозје е многу богато со влакна, калиум, фитонутриенти и антиоксиданси во споредба со другите вообичаени закуски. Луѓето кои редовно јадат суво грозје имаат понизок систолен и дијастолен крвен притисок во споредба со оние кои јадат минимални количини од ова суво овошје.

Понатаму, јадењето суво грозје го намалува нивото на оксидиран холестерол со мала густина, што значително го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни болести.

Студиите и искуствата на луѓето со редовно јадење суво грозје докажуваат дека тоа е вистинска суперхрана со многу здравствени придобивки.

Имајте на ум дека додека водата со суво грозје може да послужи како добар додаток во исхраната, таа не е замена за лекови. Доколку имате проблеми со црниот дроб, срцето, крвниот притисок или кој било друг орган или систем на телото, консултирајте се со лекар кој ќе ве прегледа и ќе ви ги препише потребните медицински третмани и диета.

Претходна објаваДали болката во цервикалниот ‘рбет има врска со неправилно држење на телото?
Следна објаваСе борите со вода во ушите? Еве како овој проблем не треба да се реши

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име