Дома Здравје Сувите и испукани пети решете ги преку ноќ – една состојка што...

Сувите и испукани пети решете ги преку ноќ – една состојка што ја имате во вашата кујна

1003
0

Сувите и испукани пети не само што се грозни, туку можат да бидат и многу болни. 20 проценти од возрасните го доживуваат овој проблем, а може да започне веќе во детството (генетика). Иако тоа не е критична болест, предизвикува значителна непријатност, особено ако раните се многу длабоки.

Можни причини за испукани пети:

Дехидрација
Недостаток на витамини и минерали (главно цинк, калциум, железо и магнезиум),
Притисок (работа на стапалата, продолжено одење, вишок телесна тежина),
Години (кожата ја губи еластичноста со возраста),
Несоодветни/лоши обувки и лошо држење на телото,
Несоодветна хигиена,
Габични инфекции,
Хормонални промени.

Како да се ослободите од сувите и испукани пети:

Кокосово масло: Пред спиење, добро измасирајте ги стапалата со кокосово масло и облечете чорапи.
Бања за нозе со мед: Измешајте мед во топла вода и потопете ги стапалата околу половина час. Медот има антиинфламаторни и антимикробни својства.
Смирувачки крем за бебиња: Освен кокосово масло, користете крема за масажа на стапала или пети и облечете чорапи.
Камен: Пемзата е вулканска карпа која се користи и во козметиката за чистење на кожата. Можете да го најдете во прав или цврста форма. Доколку кожата на петите е сува и тврда, потопете ги стапалата во вода 10-15 минути, истријте ги петите со камен и потоа нанесете маст.
Масло од авокадо: Како и кокосовото масло, маслото од авокадо ја лекува испуканата кожа поради неговите антибактериски својства. Нанесете на петиците и оставете преку ноќ.
Домашно масло од банана и кокос: ензимите во бананата се многу корисни за кожата. Добро изгмечете ја бананата, додадете две до три лажици кокосово масло. Смесата нанесете ја на петиците и оставете да делува околу половина час.
Вазелин и лимон: Прво натопете ги стапалата во топла вода и добро исушете ги. Потоа измешајте една кафена лажичка вазелин, 4-5 капки лимон и добро измасирајте ги петите. Можете да облечете волнени чорапи и да ги оставите преку ноќ.

Важно:
Доколку раните се длабоки или веќе настанало воспаление, испуканите и суви пети не ги лекувајте сами, туку консултирајте се со лекар. Во секој случај, препорачливо е прво да се утврди причината и врз основа на тоа да се започне со правилен третман.

Претходна објаваСекогаш ќе испаднат совршени: Направете ги најнежните палачинки досега со овој трик
Следна објаваСамо вие јадете ги овие намирници и грипот ќе ве заобиколи

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име