Дома Здравје Студените прсти често се сигнал дека телото се бори со оваа болест

Студените прсти често се сигнал дека телото се бори со оваа болест

1501
0

Често ладните раце укажуваат на тоа дека некое лице има вазоспазам и крвта едноставно не стигнува до екстремитетите во нормална количина

Нормално е кога надворешната температура ни е минус, рацете ни се ладни. Но, ако тоа се случува цел ден, дури и кога сте во топла соба, постои причина за загриженост. Невролог предупреди дека постојано ладни раце може да бидат знак за сериозни здравствени проблеми.

Некои луѓе имаат ладни раце дури и кога надвор е топло и најчесто мислат дека тоа е нормално. „Тоа секогаш ништо не ми значи“, обично ја објаснуваат оваа појава. Голема грешка, предупредува неврологот Павел Хорошев.

Која е причината за студените раце?

„Причините за вазоспазам може да бидат многубројни. На пример, тоа може да биде индивидуална реакција на доживеаната настинка или дури и многу специфична болест, како што е синдромот на Рејно – болеста се јавува поради нарушување на циркулацијата предизвикана од спазам (грч) на крвните садови“, објасни Хорошев.

Покрај тоа, ледените прсти и зглобови може да укажуваат на намален притисок или да бидат знак за реакција на телото на одреден тип на лекови.

“Ако крвниот притисок на некоја личност падне поради некоја причина, телото мисли дека некаде има сериозна загуба на крв. Затоа ги грче крвните садови на екстремитетите за да го ограничи протокот на крв и да го спречи крварењето. Овој спазам е доволно силен за да ги излади рацете целосно“, објаснува специјалистот.

Друга причина може да биде вегетативно-васкуларната дистонија (нарушувања кои се јавуваат како реакција на стрес или други болести на нервниот систем и се манифестираат во форма на проблеми со варењето, циркулацијата, респираторниот и уринарниот систем. Овие проблеми се особено чести кај жените. Болеста не е особено опасна, но нејзините манифестации во форма на ладни екстремитети и главоболки, се разбира, воопшто не се пријатни

Претходна објаваРецепт: белгиски вафли
Следна објаваСедум знаци дека вашето тело има недостаток на витамин Б12

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име