Дома Психолошки совети Стрес и телесна тежина: Што всушност е врска?

Стрес и телесна тежина: Што всушност е врска?

436
0

Стрес и тежина – кога сте под притисок, вашите навики во исхраната се менуваат, како и вашите хормони . Она што го јадете, од друга страна, влијае на вашата анксиозност . Еве како да го одржувате телото во рамнотежа.

Советите за управување со тежината имаат тенденција да се фокусираат на тоа што јадете и колку јадете. Но, иако овие две работи се секако важни, нивото на стрес е исто така важно. Истражувањата покажуваат дека хроничниот стрес е во корелација со зголемувањето на телесната тежина со текот на времето.

Во една студија во списанието Obesity, луѓето чии примероци на коса покажаа покачени маркери на хормонот на стрес кортизол, имаат поголема веројатност да имаат зголемен БМИ. Друга студија покажа дека жените со стресни работни места (оние кои бараа и не им даваа на вработените чувство на контрола врз она што го прават) имаат поголема веројатност да се здебелат во текот на 20 години.

Стресот и телесната тежина

Историски гледано, стресните ситуации на нашите предци беа и физички напорни, а на човекот му требаше многу енергија за да ги надмине (на пример, кога требаше да бегаат од предаторите). Така, реагирајќи на стрес , го преплавуваме нашиот систем со енергија (т.е. гликоза). Но, во денешно време, кога стресните фактори се пред се психолошки, вишокот енергија се складира, најмногу во форма на сало на стомакот.

Во исто време, хронично покачените хормони на стрес може да го зголемат вашиот апетит. Вашиот мозок бара храна кога сте под стрес.

Ако на крајот јадете за да го намалите стресот, таа храна ќе направи да се чувствувате уште повкусно. Кога се чувствуваме вознемирени, нашата прва асоцијација е т.н удобна храна , храна која ни дава најголемо задоволство. Оваа незапирлива желба, особено за слатки, е делумно биолошка – бидејќи стресот кај животните се ублажува со внесување на масти и шеќери.

Како храната влијае на расположението

Нашата исхрана може да влијае на тоа како нашето тело се справува со стресот, се согласуваат експертите. Добро нахранетиот мозок е помалку реактивен, посмирен, пооптимист и размислува појасно. Ова го олеснува справувањето со стресните фактори. Храната богата со хранливи материи неопходни за мозокот, како што се витамин Е, цинк и омега-3 масти, може да го намали воспалението, но и анксиозноста.

Истото важи и за диетите базирани на растенија: студиите ја поврзуваат потрошувачката на овошје и зеленчук со намалување на нивото на стрес, а внесувањето доволно влакна, исто така, промовира здрав цревен микробиом, кој исто така може да има корисен ефект. Во една неодамнешна студија објавена во Scientific Reports , 64 жени кои земале пребиотски додатоци (храна за цревни бактерии) на дневна основа во текот на четири недели покажале намалување на нивото на анксиозност.

Како да го запрете циклусот на стрес

Модерниот живот е полн со стресни фактори кои не можеме секогаш да ги контролираме. Но, можеме да се справиме со стресот со намалување на неговото влијание врз нашето тело, велат експертите. Еве што може да ви помогне:

Спиј!
Кога не спиете доволно, вашето тело претерано реагира на надворешни стресови. Недостатокот на сон , исто така, го забавува вашиот метаболизам и го отвора апетитот, што ги влошува ефектите од стресот. Вежбањето е основа за здрав сон, како и доследност во однос на времето за спиење и избегнување на употреба на електроника пред спиење.

Вежбајте (но не премногу)
Физичката активност го намалува стресот и ве одржува здрави. Но, кога сте под притисок, вежбањето со висок интензитет може да предизвика дополнителен стрес на вашето тело. Дури и ако сакате HIIT , вклучете помалку интензивни активности во вашата рутина, како што се пешачење или јога .

Негувајте ја свеста
Студија по студија покажува дека свесноста и медитацијата можат да го намалат стресот и да го подобрат здравјето. Користете апликации кои ќе ве водат низ медитација и стимулација на вниманието, секаде и секогаш.

Претходна објаваШто предизвикува крвава столица? Еве можни причини
Следна објаваОмлет со боранија – едноставен рецепт

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име