Дома Health СТРЕС И КРВНА ГРУПА – има врска! Пишува: Виталија Шарлај, психолог

СТРЕС И КРВНА ГРУПА – има врска! Пишува: Виталија Шарлај, психолог

346
0

СТРЕС И КРВНА ГРУПА – има врска! Пишува: Виталија Шарлај, психолог

Во Јапонија, темпераментот, па дури и компатибилноста на паровите пред бракот се одредува според крвната група. А истражувањата покажаа јасна врска помеѓу крвната група, видот на метаболизмот и хормоналните реакции , од кои зависи и реакцијата на стрес.

ГРУПА 0

Луѓето со нулта крвна група можеби се најотпорни на стрес . Што значи? Во случај на напнатост , нивното лачење на адреналин и норадреналин се зголемува, па брзо и ефикасно реагираат на опасностите. Но затоа постојат податоци дека норадреналинот во комбинација со стрес предизвикува лутина и агресија кај , а токму таквите емоции се карактеристични за овие луѓе.

Најдобрата заштита од непријатност ја наоѓаат во интензивните физички напори. За нив се препорачуваат витамини од групата Б (Б1, Б5, Б6), липоична киселина и златен корен.

Нешто друго! Во состојба на стрес, претставниците на нултата група не смеат да носат важни одлуки , вклучително и оние за трошење пари. Тие исто така треба да избегнуваат пијалоци кои содржат кофеин и алкохол.

ГРУПА А

Високото ниво на кардиоваскуларни болести кај носителите на оваа крвна група може да се објасни со подложноста на стрес. Кај нив шокот предизвикува наплив на адреналин, кој добро се распаѓа и се излачува.

Отпорот на стрес може да се зголеми ако следите урамнотежена исхрана , можеби дури и вегетаријанска. Физичките вежби не носат големи резултати. Длабокото дишење , музиката (на пример, валцерите на Штраус ), како и мирисот на камилица и лимон, витамин Ц, оние од Б-групата, екстракти од гинко билоба и гуарана помагаат во психолошка заштита.

ГРУПА Б

Претставниците на оваа крвна група се чувствителни на дисбалансот предизвикан од стресот, но брзо реагираат на неговото намалување благодарение на различните методи на кои се фокусираат (визуелизација, релаксација, креативна работа). Вежбите кои не бараат напор , но бараат размислување и комуникација ( тенис, боречки вештини, тај – чи, велосипедизам, голф, планинарење или туристички тури) се од големо значење за поголема отпорност на стрес.

Аритмија – напишано од: д-р Нада Мацура

Корисни се растенија како женшен, елеутерококус, витамини Ц, Б1, Б6, цинк, аргинин. За зајакнување на нервниот систем и стимулирање на мозокот – екстракт од гуарана, лецитин, селен, магнезиум.

ГРУПА АБ

Стремежот за независност, од една страна, и потребата за комуникација, од друга страна, често се конфликт за луѓето со крвна група АБ. Најголема опасност за нивното здравје е нивната склоност да „ голтаат“ проблеми.

Комуникацијата, хобијата , спортот, долгите прошетки, возењето велосипед, пливањето им помагаат да се ослободат од стресот. Вежбите за релаксација и стрес може да се практикуваат наизменично : на пример, посветете два дена во неделата на релаксирачки вежби и три дена на аеробик. Корисни се витамини од Б-групата (Б1, Б5, Б6, фолна киселина), липоична киселина, као и женшен и златен корен.

! Запомнете дека следењето на основните правила на здрав начин на живот е клучот за среќен живот за секој човек, без разлика на нивната возраст и крвна група.

Плус совет:

Лукот го спречува срцевиот удар?

Сибирските лекари открија прилично оригинална примена на лук: во случај на болка во пределот на срцето , мало излупено чешне лук се голта без џвакање. Ова го спречува развојот на срцев удар , особено во случај на ангина пекторис.

Овој лек, се разбира, е за еднократна употреба, особено ако немате валидол или нитроглицерин при рака. Никогаш не сум имал можност да се уверам во ефикасноста на оваа апликација на лук во итни ситуации.

Рим Ахмедов, билкар од Уфа.

Претходна објаваАритмија – напишано од: д-р Нада Мацура
Следна објаваТибетски рецепт за ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име