Дома Psychological advice СТЕ СЛУШНАЛЕ ДЕКА ЉУБОВТА ТРЕБА ДА СЕ НЕГУВА, НО ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАКО?...

СТЕ СЛУШНАЛЕ ДЕКА ЉУБОВТА ТРЕБА ДА СЕ НЕГУВА, НО ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАКО? Психотерапевт открива како да ја спасите вашата врска!

257
0

СТЕ СЛУШНАЛЕ ДЕКА ЉУБОВТА ТРЕБА ДА СЕ НЕГУВА, НО ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАКО? Психотерапевт открива како да ја спасите вашата врска!

Психотерапевтот Марко Јовашевиќ истакнува дека за успешна врска прво мора да бидете свесни дека таа не може да биде совршена, како што не постои совршена личност.

Сите луѓе уживаат во пеперутките во стомакот, во чувството на исчекување и среќа кога ќе ја видат својата сакана.


Меѓутоа, откако ќе се заљубите , ако сте виделе дека вашите ставови, мисли и желби се совпаѓаат, останува љубовта што треба да ја негувате, што подетално го објасни психотерапевтот Марко Јовашевиќ:

  • Фазата на заљубување помина. Фазата на меден месец заврши. Не го присилувајте да се врати. Преминот во следната фаза е нешто што е нормално и очекувано, затоа фокусирајте се на позитивните аспекти сега, а не на спомените.

Прифатете дека несогласувањето е нормален и составен дел од секоја врска . Фокусот не треба да биде да исчезнат несогласувањата, туку потенцијално токсичните да бидат поздрави – вели Марко и додава:

На прв состанок: Секој маж ги забележува овие ситници кај жената
  • Негувајте и одржувајте здрава доза на индивидуалност во врската. Не треба да правите сè заедно. Си имал живот и пред врската, кога постоел твојот индивидуализам, па си „преживеал“. Љубовта расте таму каде што се почитува здрава доза на индивидуалност.

Тие се потсетуваат себеси дека љубовта е емоционална состојба, која зависи од нашите реакции на самите емоции.

Врската, како и секоја врска, е како мозаик, исткаен од многу индивидуални „камења“. Тоа што некој „камен“ не е добар или моментално ви пречи, не значи дека целиот мозаик е лош. Совршена личност, совршена врска, совршена љубов – не постои такво нешто.

Кога ќе ги забележите недостатоците на вашиот партнер, размислете дали можете да ги прифатите тие недостатоци или не. Што е тоа што можете да го прифатите? Помогнете му на вашиот партнер да расте наместо да критикувате, омаловажувате, карате…

Научете се еден со друг на самоувереност, покажете си го својот единствен љубовен јазик. Размислете како можете да го покажувате тоа секој ден, преку мали и ситни знаци на внимание и грижа – заклучува д-р Јовашевиќ.

Претходна објава9 природни препарати за лекување стари лузни
Следна објаваТОА СЕ НИВНИТЕ СЛАБИ ТОЧКИ! Поради овие грешки, хороскопските знаци немаат среќа во љубовта!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име