Дома Здравје Спречете надуеност…

Спречете надуеност…

191
0

Секој чувствува непријатност кога се појавува надуеност во стомакот. За жал, ова е честа појава што се јавува поради акумулираната течност, употребата на одреден вид храна или неколку дена пред менструацијата. Еве неколку совети за надминување на овој проблем.
Намалете го внесот на јаглехидрати. Скробот што се наоѓа во храна како леб и тестенини го стимулира задржувањето на водата. Сепак, трикот лежи во времето кога се консумира овој вид храна. Имено, избегнувањето јаглехидрати пред спиење може да спречи да се разбудите следното утро надуени.
Избегнувајте газирани пијалоци. Меурчињата во газирани пијалоци се една од главните причини за надуеност, затоа дефинитивно се препорачува да се избегнуваат такви пијалоци. Заменете ги со обична вода, што е најздраво.
Посегнете по јогурт. „Добрите“ бактерии кои се наоѓаат во млечните производи, како што е јогуртот, му помагаат на вашето тело и варењето и спречуваат надуеност. Јогурти и млечни производи кои содржат пробиотик кој содржи витамини од групата Б, природно варење, ја намалува болката во стомакот, надуеноста и запекот.
Движете се . Во борбата против непријатната надуеност користете моќно оружје – физичка активност. Имено, секојдневното пешачење од 15 до 20 минути обезбедува подобро и поздраво варење. Оваа форма на лесна физичка активност го „истиснува“ вишокот течност од телото.
Стомачна масажа. За да избегнете надуеност, посегнете по рецептот кој често работи – масажа на стомакот. Обидете се да го масирате стомакот во насока на варење. Нанесете лесен притисок на десната површина на колкот со прстите, полека повлечете ја раката во насока на ребрата, а потоа надолу, во насока на дебелото црево. Звучи чудно, но навистина функционира!

Претходна објаваНаучете да кажувате НЕ!
Следна објаваКако влијае алкохолот врз вашата линија?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име