Дома Здравје Спречете надуеност во стомакот

Спречете надуеност во стомакот

507
0
Abdominal Pain In A Woman; Shutterstock ID 167919227; PO: today

Секој се чувствува непријатно кога ќе се појави надуеност во стомакот.

За жал, ова е честа појава која се јавува поради насобрана течност, употреба на одредени намирници или неколку дена пред менструацијата. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го надминете овој проблем.

Намалете го внесот на јаглени хидрати


Скробот кој се наоѓа во храната како леб и тестенини промовира задржување на водата. Сепак, трикот лежи во времето кога се консумира овој вид на храна. Имено, избегнувањето јаглехидрати пред спиење може да ве спречи да се разбудите подуени следното утро.

Избегнувајте газирани пијалоци


Меурчињата во газираните пијалоци се една од главните причини за надуеност, па дефинитивно се препорачува да избегнувате вакви пијалоци. Заменете ги со обична вода, која е најздрава.

Посегнете по јогурт


„Добрите“ бактерии кои се наоѓаат во млечните производи, како што е јогуртот, имаат одлична услуга за вашето тело и варење и спречуваат надуеност. Јогурти и млечни производи кои содржат пробиотик кој содржи витамини од групата Б, природно варење, ги намалува болките во стомакот, надуеноста и запек.

Во борбата против непријатната надуеност употребете силно оружје – физичка активност

Имено, секојдневното пешачење од 15 до 20 минути обезбедува подобро и поздраво варење. Оваа форма на лесна физичка активност го „истиснува“ вишокот течност од телото.

Абдоминална масажа


За да избегнете надуеност, посегнете по рецептот кој често пече – масажа на стомак.

Обидете се да го масирате стомакот во насока на варење. Нанесете лесен притисок на пределот на десниот колк со прстите, полека повлечете ја раката во правец на ребрата, а потоа надолу, во правец на дебелото црево. Звучи чудно, но навистина функционира!

Претходна објаваЕшерихија коли – инфекции…
Следна објаваЗлатни правила за здрав живот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име