Дома Health Спречете го воспалението на мочниот меур

Спречете го воспалението на мочниот меур

296
0

Спречете го воспалението на мочниот меур

Ладните денови фаворизираат воспаление на уринарниот тракт, но постои начин да се запре болното воспаление и да се ублажат непријатните симптоми. Особено жените треба да ги следат овие совети бидејќи се поподложни на инфекции на уринарниот тракт.

Студените, особено студените стапала, доведуваат до стеснување на крвните садови. Поради ова, локалниот отпор на слузокожата на мочниот меур се намалува, а доколку има бактерии во „ходникот“ на вагината, патот до болеста е отворен.

Доколку сте склони кон воспаленија, обидете се да пиете што повеќе вода, бидејќи течноста помага да се измијат бактериите од уринарниот тракт.

Важна е и правилната интимна хигиена. Избегнувајте користење на антибактериски сапуни и бањи со меурчиња, бидејќи овие средства може да го иритираат уринарниот тракт и да предизвикаат бактериско воспаление.

Избегнувајте многу зачинета, топла или солена храна, како и алкохол, бидејќи ја иритираат слузокожата на мочниот меур.

Користете чаеви кои се антибактериски и антиинфламаторни, како чај од листови од брусница, чај од грозје, како и сок од брусница и боровинка.

Не го одложувајте мокрењето. Испразнете ја кесата веднаш штом почувствувате потреба.

Влажни приказни за сексуални односи. На овој начин мочниот меур ќе биде празен по интимниот чин. Ако се појави воспаление, треба целосно да избегнувате сексуален однос.

Пијте сок од брусница или боровинка. Можете да пиете по една чаша сок дневно, по можност наутро, бидејќи тоа спречува ешерихија коли да се залепи на ѕидот на мочниот меур и да предизвика воспаление.

Не злоупотребувајте антибиотици. Користете ги само по препорака на лекар. Некритичката употреба на антибиотици доведува до развој на бактериски видови кои се многу отпорни на третман.

Три начини да се справите со нападите на паника

Избегнувајте тесна облека. Тесни фармерки или долна облека може да бидат причина за воспаление на мочниот меур. Се јавува поради нарушувања на циркулацијата на крвта предизвикани од тесна облека. Носете облека од природни материјали, бидејќи впиваат секрети и не создаваат влажност и температура што создаваат услови за размножување на микроорганизми.

Пазете се од студот. Не седете во ладна соба. Топлата постелнина, облека и обувки се дадени, бидејќи најважно е нозете и стомакот да ви бидат топли.

Претходна објаваТри начини да се справите со нападите на паника
Следна објаваКако да ја вратите изгубената самодоверба?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име