Дома Здравје Спречете ги можните проблеми: Колку долго можете да користите спреј за нос?

Спречете ги можните проблеми: Колку долго можете да користите спреј за нос?

387
0

Спрејовите и капките за нос може да го олеснат дишењето, но имајте на ум дека не можете да ги користите кога и да ви падне на ум. Оние кои содржат физиолошки раствор ја навлажнуваат слузницата на носот и помагаат при блокада и секрет, а оние кои се препишуваат често содржат антихистаминици и кортикостероиди. Антихистаминиците им помагаат на луѓето со алергии бидејќи ја блокираат алергиската реакција, а кортикостероидите се користат за намалување на воспалението. Ова се синтетички верзии на природните хормони на надбубрежната жлезда, кои не треба да се користат предолго.

Ако ги користите според упатствата, тие ретко предизвикуваат несакани ефекти. Прашајте во аптека кој спреј е најдобар за вас, не го купувајте сами бидејќи денес постојат неколку видови кои се ефикасни за ублажување или отстранување на проблемот.

Хроничниот синузитис или назална конгестија може да се третира со двата типа на спрејови, но има и несакани ефекти. Спреј што го отпушува вашиот нос веројатно ќе ви го зголеми лачењето, терајќи да кивате, кашлате или почесто да имате повеќе назални секрети. Сепак, тоа се пожелни појави, но спрејот може да предизвика и несакани, како што се крварење, главоболки, губење на мирис, губење на вкус и иритација на носот.

Ако го користите спрејот повеќе од три или четири дена, блокадата може да се влоши. Имено, на почетокот добро функционира, но по предолго користење, носот повторно се затнува, па човекот треба да го користи подолго време.

Покрај тоа, некои состојки на спреј се опасни хемикалии кои можат да ги оштетат мембраните во носот, што исто така може да доведе до хронично крварење од носот. Важно е да се знае дека предолгата употреба на спрејот (оптимално три до четири дена и никогаш подолго од седум до 10 дена), може да предизвика ринитис индуциран од лекови и наместо да се лекува, има контраефект, кога е повисок дозите на спреј предизвикуваат посилен несакан ефект.

Претходна објаваВи носиме рецепт за сочни ребра од рерна!
Следна објаваНајголемиот брод за крстарење во светот се подготвува за своето прво патување (фото)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име