Дома Здравје Спречете ги киселините со храна…

Спречете ги киселините со храна…

442
0

Ако страдате од киселини, првиот чекор кон нејзино ублажување е паметно составено мени, па би можеле да си помогнете со внимателно избирање на храната.

Овес

Овесот е растение кое ќе ви биде совршен сојузник во борбата против киселина. Содржи бројни минерали, здрави масни киселини, влакна и јаглехидрати. Поради овие својства, овесот полека се вари, па е постојан извор на енергија и благотворно делува на целиот дигестивен тракт. Ова значи дека киселината станува минато.

Ѓумбир

Ѓумбирот е исклучително ефикасен за стомачни проблеми, а особено добро делува и при киселина. Можете да го јадете сам или како додаток на храна – супи, додатоци, салати, па дури и во пијалоци. Неговите корисни ефекти се потврдени со многу студии.

Мешунките

Мешунките се јаглехидрати густи со хранливи материи кои се богати со растителни влакна, што го прави лесно да се вари за вашето тело. Имаат стабилизирачки ефект врз шеќерот во крвта. Повеќекратните студии покажуваат дека гравот може да го намали ризикот од рак на дебелото црево, како и други видови на рак. Истражувањата покажуваат и дека мешунките имаат корисен ефект врз киселината.

Јаболка

Јаболката содржат голем број на антиоксидантни состојки кои ги штитат телесните клетки од слободните радикали, но и помагаат на телото да функционира нормално. Одамна е познато дека јаболкото е добро за варење, а сега е докажано и дека спречува металоиди.

И уште неколку корисни совети:

Јадете почесто, помали оброци. Колку е помал и послаб оброкот, толку пократко се задржува во желудникот, па има помал притисок врз мускулот што ги поврзува желудникот и хранопроводникот.

Зголемената телесна тежина, особено дебелината, е фактор на ризик. Повеќето луѓе доживуваат намалување на металоиди по губење на тежината.

Цигарите, кафето, алкохолот и пијалоците со кофеин, како и сите газирани пијалоци се убиствена комбинација кога се во прашање киселините, особено со големи и масни оброци. Елиминирајте ги или барем намалете ги сите наведени стимуланси.

Претходна објаваЦимет за висок притисок!!!
Следна објаваКафето го открива карактерот на луѓето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име