Дома Психолошки совети Според експертите, шест знаци дека се плашите од осаменост

Според експертите, шест знаци дека се плашите од осаменост

594
0

Стравот од осаменост е исклучително важен фактор кој влијае на менталното здравје.

Осаменоста не е пријатна за никого. Додека некои уживаат во осаменоста и сакаат да го поминуваат времето на тој начин, други ја добиваат својата енергија од опкружени со луѓе и не можат ни да замислат дека е на друг начин. Колку што е важно да уживате во друштвото на пријателите и семејството, исто толку важно е да го чувствувате истото ниво на среќа додека поминувате време сами.

Стравот е чувство кое се јавува кај секој човек, во различни фази од животот и кај него предизвикува негативни чувства. Осаменоста и стравот од осаменост се специфични по тоа што на таквите луѓе им недостасува самодоверба, мислите им бегаат и не се чувствуваат доволно добро за да функционираат самостојно.

Меѓутоа, кога зборуваме за развојот на стравот од осаменост, тоа кажува сосема друга приказна. А таа приказна значи дека овој страв ги наведува луѓето да останат во врски или пријателства подолго отколку што треба, иако воопшто не се чувствуваат добро.

Знаци кои укажуваат на страв од осаменост

Терапевтот Боби Бенкс вели дека длабоко вкоренетите стравови од осаменост може да следат некои луѓе уште од детството, особено ако сте доживеале некаков вид на запоставување, напуштање или отфрлање. Сето ова создава нагон и нагон и потреба за поврзаност и љубов, иако е поврзано и со несигурност. Покрај тоа, постојат клучни знаци со кои можете да препознаете ситуации кои укажуваат дека некој се плаши да биде сам.

Останување во нездрави врски,

Ставајќи ги туѓите потреби пред вашите,

Чувство на непријатност во сопственото друштво,

Избегнување конфликт по секоја цена,

Останување во пријателства кои ве гушат и исцрпуваат,

Страв од отфрлање, отфрлање и напуштање.

Најважно е тогаш да ја смените вашата перспектива и размислување. И штом ќе го прифатите тоа, можете да почнете да работите на надминување на вашиот страв и тоа ќе ви помогне да се чувствувате задоволни без разлика дали сте опкружени со толпа луѓе или сте сами.

Стравот од осаменост е многу силен и може да влијае на начинот на живеење, неговото ментално и психичко здравје, но може да се дејствува и ако знаете како да му пристапите. Прво, запомнете дека никакво потценување нема да помогне. Прво, сфатете колку се сакате себеси, својот живот и својата улога. Правете го она што сакате да го правите кога сте сами и кога не ви требаат други, бидејќи така станувате свесни за своите вредности.

И со текот на времето, стравот станува се помал бидејќи ќе видите дека никој на светот не може да ги задоволи вашите потреби и желби ако не знаете како самите да ги задоволите и да живеете целосно.

Претходна објаваЗошто некои луѓе особено ги привлекуваат комарците? Еве што велат експертите
Следна објаваКонечно одмор и страдате од главоболки? Еве ги можните причини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име