Дома Здравје Според диететичарите, ова е пијалок број еден за забавување на стареењето

Според диететичарите, ова е пијалок број еден за забавување на стареењето

417
0

Здравствените придобивки од овој чај не можат да се избројат.


Стареењето е природен процес низ кој поминува секој – и не треба да се трудиме да го спречиме, но во ред е да бараме здрави начини да го успориме или ублажиме тој процес. На пример, клиниката Мајо забележува дека работи како вежбање, мирен сон, намалување на стресот и здрава исхрана можат да помогнат во забавување на процесот на стареење. Но, исто така помага премногу да се елиминираат одредени пијалоци (како алкохолот), додека еден од најдобрите пијалоци против стареење е старата добра шолја зелен чај!

Зелениот чај е можеби еден од најздравите пијалоци во светот, бидејќи истражувањата покажуваат дека може да помогне во забрзувањето на метаболизмот, да го намали ризикот од одредени видови на рак и да го подобри когнитивното здравје. Исто така, зелениот чај исто така може да помогне во забавување на процесот на стареење.

Како зелениот чај помага во забавување на процесот на стареење?

Зелениот чај е полн со антиоксиданси наречени полифеноли, кои имаат голем број здравствени придобивки кои вклучуваат промовирање на имунолошкиот систем (спречување на болести), намалување на воспалението, стимулирање на производството на колаген, што помага кожата да изгледа помлада. Исто така, познато е дека полифенолите помагаат во борбата против разни болести како што се срцевите заболувања и дијабетесот.

Според прегледот објавен во американското списание Nutrients , зелениот чај содржи највисоко ниво на полифеноли од кој било друг чај, при што околу 30% од чајот доаѓа од полифенолни антиоксиданти! Додека многу видови на чај можат да промовираат здраво стареење, зелениот чај е вашиот најдобар избор за да добиете долга листа на здравствени придобивки.

Колку зелен чај е доволно?

Не пијте повеќе од две шолји дневно, особено ако сте склони кон анксиозност или трепет. Сите чаеви содржат теин, што може да ги влоши поврзаните симптоми, па затоа е важно да се следи потрошувачката на кофеин со зелен чај. Ако сте навикнати да пиете кафе, кофеинот во зелениот чај можеби нема да влијае толку многу на вас, но придржувајте се до умерени количини.

Претходна објаваПет типа на осип кои можат да бидат симптом на вирусна инфекција со КОВИД-19
Следна објаваЧетири клучни чекори што треба да ги следите за да го одржите здравјето на цревата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име