Овошјето е добро за сите нас и му ги нуди на организмот потребните хранливи материи и минерали, но сите овошја се разликуваат по количината на шеќер што ја содржат.

Ако сакате да ја задржите вашата тежина или сте на диета, добро е да знаете кои плодови да ги избегнувате.

Манго

Едно магнето содржи околу 45 грама шеќер, па затоа не е најдобриот избор за оние кои држат диета. Ако манго е вашето омилено овошје, и сте на диета, јадете само парче или две.

Грозје

Само неколку зрнца грозје содржат околу 23 грама шеќер, и тоа е многу за зрнца кои се јадат лесно. За помалку да јадете пресечете ги на половина и ги ставите ги во замрзнувач, ќе ви послужат како вистинско летно уживање и освежување со само неколку половинки.

Цреши

Малку се оние кои не сакаат цреши, но за жал содржат и многу шеќер, така што само мал дел ќе обезбеди до 18 грама шеќер. Секако, најдобро е да јадете мали количини, иако знаеме колку е тешко…

Круши

Една помала круша содржи околу 17 гр шеќер, ако се обидувате да изгубите вишок килограми, не јадете цела. Додадете коцки во јогурт или овошен сок, а може да додадете и во салати.

Лубеница

Една кришка лубеница може да содржи до 17 гр шеќер, но содржи и електролити кои на телото му се потребни за да ги опорави после сончање. Јадете лубеница, само во умерени количини.

Смокви

Две помали смокви содржат околу 16 гр шеќер, така што неколку парчиња од ова задоволство ќе бидат доволни ако сте на диета. Додадете ги во појадокот или салати.

Банани

Една мала банана содржи околу 14 гр шеќер, ако тоа е премногу за вашите потреби, можете да додадете половина банана на оброк, јогурт или салати.

Кое овошје содржи помалку шеќери?

Авокадо

Ако сакате авокадо, имате среќа бидејќи една целина содржи само 1,33 гр шеќер. Може да го јадете како додаток на салати, сендвичи, па дури и овошни салати. Но, и покрај тоа што има малку шеќер, содржи многу калории, па затоа не е најдобриот избор да го јадете секој ден.

Малини

Малините се богати со растителни влакна и еден мал дел содржи околу 8 грама, а исто така само 5 гр шеќер. Влакната помагаат при варењето на храната, и ќе ве остават сити без да трошите многу калории.

Диња

Никој не би помислил дека оваа слатка храна има толку малку шеќер, така што во едно парче има само 5 гр – и само 23 калории. Додадете во слатки и солени јадења.

Јагоди

Една поголема порција јагоди содржи само 7 гр шеќер, а можете да ги јадете на кој било начин, како што сакате, пишува eatthis.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Копирање не е дозволено!