Дома Нега и убавина Спиете добро, но сепак се борите со темните кругови?

Спиете добро, но сепак се борите со темните кругови?

412
0

Проверете ги сите причини за несаканите темни кругови.

Темните кругови често се појавуваат наследни, кај луѓе со темен тип на кожа и кај некои болести. Тие стануваат поизразени со возраста бидејќи кожата на очните капаци станува потенка, потранспарентна за малите крвни садови кои се наоѓаат веднаш под површината.

Бројни фактори и нивните комбинации можат да влијаат на формирањето на темни кругови: наследна склоност, потемен фототип на кожа, алергиски заболувања на кожата, воспалителни болести на синусите, стареење, замор, исцрпеност, триење и иритација на областа.

Темните кругови можат да бидат резултат на акумулација на меланински пигмент, кој најчесто е генетски детерминиран, но и резултат на разни алергии и воспаленија кои ја оставаат кожата потемна.

Исто така, темните кругови може да бидат резултат на нагласена васкуларна шема на кожата (проширени венули и капилари) што се провлекува низ тенката кожа. Како што старееме, на темните кругови често им се придружува „воспаление“ кое се јавува поради губење на волуменот на масното ткиво и орбиталната коска.

Слабеењето, особено големиот број килограми за краток временски период, може да го продлабочи и „воспалението“ на орбитите, како физичка и психичка исцрпеност (стрес).

Проверете кои причини за темните кругови сте ги занемариле?

ИСЦРПЕНОСТ ИЛИ НЕДОСТАТОК НА СОН

„Лошиот сон е поврзан со поголема сувост на кожата, што може дополнително да ја влоши појавата на темни кругови“, објаснува дерматологот Андреа Суарез за mindbodygreen. Значи, спротивно на популарното верување, спиењето не е директно поврзано со темните кругови, туку го влошува нивниот изглед.

Така, дури и ако имате осум часа, виновен е лошиот квалитет на сон.

АЛЕРГИИ

Алергиите може да предизвикаат отекување на очите, заедно со темни кругови.

„ Сезонските алергии и алергискиот конјунктивитис кои ве тераат да ги триете очите може да предизвикаат повеќе воспаление и акумулација на течност под очите, што ја влошува појавата на темни кругови“, вели Суарез. Значи, ако сте склони кон алергии, задолжително проверете кај вашиот лекар како да го решите проблемот.

НАПРЕГАЊЕ НА ОЧИТЕ

Ако кривогледате додека гледате во екранот или додека читате, размислете за преглед кај офталмолог. „ Претераното гледање во екранот може да предизвика замор на очите, а со тоа и темни кругови“, објаснува дерматологот Ребека Маркус. Со или без темни кругови, вашите очи ќе ви се заблагодарат што одвреме-навреме се одморате од екранот.

ГЕНЕТИКА

Една студија покажа дека семејната историја е најголемиот предиктор за темни кругови . Ова не мора да значи дека нема да можете да ги олесните; сепак, тоа може да ја објасни првичната причина зошто имате темни кругови на прво место.

ЗДРАВСТВЕНИ УСЛОВИ

Суарез забележува дека медицинските состојби може да доведат и до темни кругови . Неколку вообичаени примери вклучуваат анемија, хипотироидизам, лоша исхрана и одредени метаболички синдроми.

ДЕХИДРАЦИЈА

Ако ви треба уште една причина да останете правилно хидрирани, ова е она: „ Ако сте дехидрирани, темните кругови се повидливи “, вели Суарез. Дехидрацијата е поврзана со сува кожа, така што неколку дополнителни чаши вода ќе направат многу повеќе за здравјето на вашата кожа (и тело) отколку за спречување на темни кругови.

Претходна објаваНе можете да се разбудите наутро? Има нешто што може да ви помогне…
Следна објаваЖена, мајка… преморена!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име