Дома Health Со помош на МОЛИВ и ЧАША ВОДА дознајте дали вашата ТИРОИДНА жлезда...

Со помош на МОЛИВ и ЧАША ВОДА дознајте дали вашата ТИРОИДНА жлезда работи правилно

566
0

Со помош на МОЛИВ и ЧАША ВОДА дознајте дали вашата ТИРОИДНА жлезда работи правилно

Резултатот ќе го имате за минута, ова е едноставен тест со кој можете да си помогнете

Ако имате бројни промени кои претходно ги немавте, ако ви опаѓа косата или се дебелеете без причина, треба да ја проверите тироидната жлезда.

За да ја поставите вистинската дијагноза, мора да се јавите кај лекар специјалист, но постојат неколку методи за да проверите пред да одите на лекар, дали оваа жлезда работи правилно.


Кога тироидната жлезда не работи правилно: Избегнувајте ја оваа храна

Земете една чаша вода и застанете пред огледалото. Испијте голтка колку што можете и застанете пред огледало за да ја видите вашата клучна коска. Почнете да пиете вода во мали голтки и погледнете се во огледало.

Ако при голтањето забележите оток на вратот над клучната коска, тоа значи дека жлездата е зголемена. Овој тест открива дали имате хипертироидизам (преголемо производство на тироидни хормони) или не.

Во случај на хипотироидизам, функционирањето на фоликулите на косата е нарушено и косата почнува да опаѓа. Сепак, бидејќи губењето на косата на скалпот може да се припише на различни прашања, губењето на косата на веѓите е сигнал за тревога. Во овој случај, мора итно да се консултирате со специјалист.

Ова можете да го одредите и со тест, а потребен ви е обичен молив. Застанете пред огледало и ставете го моливот вертикално на надворешниот агол на окото. Чувајте го строго паралелно со носот.

Ако нема проблем, работ на веѓата треба да се „излепи“ надвор од линијата на моливот. Ако тоа не е случај, задолжително консултирајте се со лекар.

Претходна објаваНе се откажувајте од КАФЕТО, овој магичен напиток ве штити од многу ФАТАЛНИ болести
Следна објаваПогледнете ја добро вашата МАЈКА и ќе знаете каква иднина ве очекува

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име