Дома Живот Со овие 7 трикови ќе се будите свежи секое утро

Со овие 7 трикови ќе се будите свежи секое утро

230
0

Спиењето е важно за функционирањето на нашето тело во текот на денот, но исто така многу влијае на изгледот. Идеално е да спиете осум часа, но понекогаш тоа не е можно. Ние ви донесуваме 7 трикови со кои ќе се будите свежи секое утро.

Да ја измиете и отстраните шминката пред спиење

Колку и да сте уморни, само треба да го направите ова! Ако не ја отстраните шминката, може да ги заглави порите и да произведе помалку масло потребно за кожата, што исто така го фаворизира развојот на многу бактерии. Отстранете ја шминката на вообичаен начин, измијте се и нежно масирајте го лицето со кружни движења и ставете тоник. Потоа нанесете крем што одговара на вашиот тип кожа за да остане хидриран преку ноќ.

При избор на крем за лице, проверете дали ги има овие состојки

Хидратацијата е најосновната потреба на кожата и е неопходна за здравјето и убавината на сите типови на кожа. Ниту мрсната, ниту сувата, ниту проблематичната кожа не може да изгледа добро негувана ако е дехидрирана, па основната состојка на кој било добар крем е состојка која промовира хидратација – витамин Ц, алое вера, хијалуронска киселина и разни негување масла (кокос, авокадо , бадем, итн.).

Покрај тоа, проверете дали вашата крема ги содржи оние состојки кои го стимулираат производството на колаген, како што се ретинол, гликолна киселина, пептиди и црвени алги. Колагенот е протеин одговорен за еластичноста и мекоста на кожата.

Пронајдете ја идеалната позиција за спиење

Обично бараме позиција каде што е пријатно да спиеме долго време, без оглед колку сме уморни. Повеќето жени спијат во фетална положба (завиткано тело на колковите) што го сигнализира нервниот систем дека не се безбедни и бараат засолниште. Во оваа позиција не добивате доволно кислород што ви е потребен на вашите внатрешни органи, како и на кожата, затоа изберете спиење на грб затоа што најдобро ќе ја отвори областа на белите дробови и лицето нема да ја допира перницата и ќе избегнете брчки од спиење

Користете свилена навлака за перници

Освен што е помека од памучна перница, свилата не остава трага на лицето за да не се плашите да се разбудите со брчки. Исто така, свилена навлака за перници ќе ги реши проблемите со електрична енергија во вашата коса, а наутро ќе се разбудите со скоро подеднакво совршена фризура.

Променете ја козметиката според времето

Ова значи дека користите хидратантни креми во текот на летото кои нема да ги затворат порите, а кожата ќе биде снабдена со потребните витамини и нема да се масти. Во зима, хидратацијата е исклучително важна, па додадете неколку капки природно масло во вашата крема за да ја направите кожата уште понежна.

Обезбедете мирен сон

Нека вашата спална соба е оаза на мирот каде што секогаш ќе се чувствувате убаво и опуштено. Извадете ТВ, радио, мобилен телефон од спалната соба, опуштете се и пополнете ги батериите.

Спијте најмалку 7 часа

Недостатокот на сон е речиси најголемиот непријател на кожата и убавиот тен. Ако не спиете во просек од 7 до 8 часа, вашата кожа ќе започне да старее побрзо. Темните кругови ќе станат редовни, а освен што изгледате уморно, постојано ќе бидете под стрес.

Претходна објаваДијабетес кај жени – ова се 8 најчести симптоми
Следна објаваКако да заспиете за 1 минута?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име