Дома Здравје Со овие совети вратете ја цревната микрофлора за само неколку дена

Со овие совети вратете ја цревната микрофлора за само неколку дена

546
0

Во последно време сè повеќе сме свесни дека цревната микрофлора го диктира здравјето на целиот организам.

Стресот, неурамнотежената исхрана и некои лекови може да предизвикаат нерамнотежа на цревниот микробиом.

Затоа е корисно од време на време целосно да се обнови цревната микрофлора.

Започнете со повремена диета

Вечерта пред почетокот на програмата обидете се диета од 12 до 16 часа . Исто како нас, на нашата микрофлора и треба одмор за да се опорави. Повремената диета може да ги намали воспалителните процеси, надуеноста и да ја отстрани несаканата вода што се задржува во телото.

Диета 12 часа е полесна отколку што изгледа. Само престанете да јадете во 19 часот и следното утро имајте го следниот оброк после 19 часот.

Започнете го утрото со чаша топла вода

Најдоброто нешто што можете да го направите за вашето тело е да пиете чаша топла вода на празен стомак. Топлата вода го стимулира варењето и помага да се забрза движењето на храната низ дигестивниот систем .

Јадете појадок без шеќер

Шеќери од овошје се прифатливи, особено бобинки. Важно е да се консумираат влакна и здрави масти заедно со овошјето за да се спречи наглото намалување на нивото на шеќер во крвта.

Наутро пијте црн чај со зачини

Во шолја топла вода додадете една лажичка црн чај и зачини како цимет, кардамон и ѓумбир кои го забрзуваат метаболизмот. По неколку Минутно процедете го чајот и испијте го сами или додадете малку бадемово или кокосово млеко.

За ручек јадете супа и храна богата со пробиотици

Пилешката супа е првото нешто на кое помислуваме кога чувствуваме дека сме настинати и ни треба освежување. Исто како пилешкото, супата од зеленчук го стимулира производството на дигестивни сокови, ја зајакнува слузницата на желудникот и обезбедува подобра функција на црниот дроб и бубрезите.

Заедно со супата, јадете малку кисела зелка , кисели краставички или кефир, кои се богати со корисни бактерии.

Не јадете грицки помеѓу оброците

Многу е важно да му дозволите на дигестивниот систем да мирува. Доколку сепак не можете да издржите, подобра опција е да пиете повеќе црн чај со зачини.

Јадете вечера богата со пробиотици

Додека нашите предци некогаш консумирале дури 200 грама влакна дневно, просечниот современ човек внесува само 15 грама. Најдобра храна за „добрите“ бактерии се сложените јаглехидрати од растителни влакна што можат да ферментираат , таканаречените пробиотици.

Храна која е богата со пробиотици се слаткиот компир и другиот туберозна зеленчук, ѓумбирот, празот и мешунките. Особено богата со пробиотици е цикоријата , позната и како див компир.

Намалете го нивото на стрес

Стресот има негативно влијание на речиси секој дел од телото, а со тоа и на цревната микрофлора . Кога сме под стрес, нашето тело лачи соединенија кои ги зголемуваат воспалителните процеси и чувството на болка и ја намалуваат апсорпцијата на хранливи материи од храната.

За да го намалите нивото на стрес, обидете се со медитација, јога или едноставно размислете како да го отстраните она што ви предизвикува стрес.

Легнете си порано

Осум или повеќе часа сон ќе му помогнат на нашето тело да се одмори физички, но и психички. Заморот го зголемува нивото на стрес, а квалитетниот сон му го дава на нашето варење многу потребниот одмор .

Повторете го сето горенаведено во следните два дена

Откако ќе си го дозволите овој спа третман на вашите бактерии, обидете се да ги одржите среќни. Обидете се да продолжите да јадете храна богата со растителни влакна и пробиотици, да го започнете денот со чаша топла вода и да спиете добро секогаш кога е можно.

Претходна објаваДали некогаш сте се запрашале зошто е важен кефирот?
Следна објаваРецепт: Бисквит колачиња со какао и јаткасти плодови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име