Дома Здравје Со овие совети вратете ја цревната микрофлора за само неколку дена

Со овие совети вратете ја цревната микрофлора за само неколку дена

506
0

Неодамна, сè повеќе сме свесни дека цревната микрофлора го диктира здравјето на целиот организам. Стресот, неурамнотежената исхрана и некои лекови може да предизвикаат нерамнотежа на цревниот микробиом. Токму затоа е корисно од време на време целосно да се обнови цревната микрофлора.

Започнете со интермитентен пост

Вечерта пред почетокот на програмата, обидете се да постите 12 до 16 часа . Исто како нас, на нашата микрофлора и треба одмор за да се опорави. Наизменичниот пост може да ги намали воспалителните процеси, надуеноста и да ја отстрани несаканата вода што се задржува во телото. Постот 12 часа е полесен отколку што изгледа. Едноставно престанете да јадете во 19 часот и оставете го вашиот следен оброк да биде после 7 часот следното утро .

Започнете го утрото со чаша топла вода

Најдоброто нешто што можете да го направите за вашето тело е да пиете чаша топла вода на празен стомак. Топлата вода го стимулира варењето и помага да се забрза движењето на храната низ дигестивниот систем .

Јадете појадок без шеќер

Прифатливи се шеќери од овошје, особено бобинки. Важно е да се консумираат влакна и здрави масти заедно со овошјето за да се спречи наглото намалување на нивото на шеќер во крвта.

Во текот на утрото пијте црн чај со зачини

Во шолја топла вода додадете една лажичка црн чај и зачини како цимет, кардамон и ѓумбир , кои го забрзуваат метаболизмот. По неколку процедете го чајот неколку минути и испијте го сам или додадете малку бадемово или кокосово млеко .

За ручек јадете супа и храна богата со пробиотици

Пилешката супа е првото нешто на кое помислуваме кога се чувствуваме како да сме настинати и ни треба освежување. Исто како пилешкото, супата од зеленчук го стимулира производството на дигестивни сокови, ја зајакнува слузницата на желудникот и обезбедува подобра функција на црниот дроб и бубрезите . Заедно со супата, јадете малку кисела зелка , кисели краставички или кефир, кои се богати со корисни бактерии.

Не јадете грицки помеѓу оброците

Многу е важно да му дозволите на дигестивниот систем да се одмори . Ако сеуште не можете да издржите, подобра опција е да пиете повеќе црн чај со зачини.

Јадете вечера богата со пребиотици

Додека нашите предци консумирале дури 200 грама влакна дневно, просечниот современ човек консумира само 15 грама. Најдобрата храна за „добрите“ бактерии се сложените јаглехидрати од растителни влакна што се ферментираат, таканаречените пребиотици . Храна која е богата со пребиотици се слаткиот компир и другиот туберкуларен зеленчук, ѓумбирот, празот и мешунките. Чичоката , позната и како див компир, е особено богата со пребиотици.

Намалете го нивото на стрес

Стресот има негативно влијание на речиси секој дел од телото, вклучително и на цревната микрофлора. Кога сме под стрес, нашето тело лачи соединенија кои ги зголемуваат воспалителните процеси и чувството на болка и ја намалуваат апсорпцијата на хранливите материи од храната. За да го намалите нивото на стрес, обидете се со медитација, јога или едноставно размислете како да го отстраните она што ви предизвикува стрес.

Легнете си порано

Осум или повеќе часа сон ќе му помогнат на нашето тело да се одмори физички и психички. Заморот го зголемува нивото на стрес, а квалитетниот сон му дава на нашето варење многу неопходен одмор.

Повторете го сето горенаведено во следните два дена

Откако ќе го дадете овој спа третман на вашите бактерии, обидете се да ги одржувате среќни. Обидете се да продолжите да јадете храна богата со растителни влакна и пробиотици, започнете го денот со чаша топла вода и добро наспиете секогаш кога е можно.

Претходна објаваКаридопита: Грчка торта со ореви која има прекрасен вкус на два начина
Следна објаваКои се причините за постојаното гадење?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име