Дома Здравје Со овие симптоми треба веднаш да одите на лекар!

Со овие симптоми треба веднаш да одите на лекар!

614
0

Кога станува збор за здравјето, често е важно што поскоро да побарате лекарска помош, а поради некои симптоми мора веднаш да отидете на лекар!

Превенцијата е половина од битката – така е и добро познатата мудрост. И секој лекар ќе ви потврди дека е подобро да се реагира на време, а тоа особено се однесува на симптоми како што се постојана висока температура, заматен вид, притисок на градниот кош.

10 симптоми кои бараат веднаш да одите на лекар:

Ако имате висока температура

Постојаната висока температура може да биде резултат на различни фактори и мора да посетите лекар за да ги исклучите опасните исходи, кои може да вклучуваат сериозна бактериска инфекција или пневмонија.

Поради ненадејна болка во окото

Овој тип на болка може да биде симптом на конјунктивитис, кој е заразен и бара третман, но може да биде посериозна компликација од инфекција.

Ако видот ви е заматен

Губењето на видот кај луѓето кои имаат одредени здравствени состојби, како што се дијабетес, хипертензија или висок холестерол, е резултат на влошување на состојбите. Но, ако сте инаку здрави, тоа може да биде само знак за губење на видот или развој на некоја посериозна болест како што се дијабетес или мултиплекс склероза.

Поради силна болка во рамото

Ова може да биде симптом на срцев удар и треба да се сфати сериозно, особено ако болката е силна и ако се шири.

Ако болното грло ви се прошири на белите дробови

Секако, веднаш претпоставивте дека се работи за болно грло, но доколку болката започнала од пределот околу градите и продолжила кон грлото, тоа може да биде симптом на срцев проблем.

Ако дишењето ви се забрза без очигледна причина

Ова е големо предупредување, и иако може да биде симптом на астма, може да биде предизвикано и од згрутчување на белите дробови или проблеми со срцето.

Кога се потите без причина

Може да биде знак и за треска, но ако не е покачена, тогаш е време да се обратите на лекар бидејќи може да биде симптом на срцев удар, белодробна емболија или аритмија.

Ако вратот ви е вкочанет и имате главоболка

Вкочанет врат без главоболка обично открива мускулен спазам, но ако овој симптом е придружен со главоболка со чувствителност на светлина, може да се работи за инфекција во мозокот.

Поради изгорениците

Многу е тешко веднаш да се процени тежината на изгореницата, може да изгледа сосема бенигно, но всушност може да биде многу сериозна изгореница. Ваше е веднаш да повикате лекар кој ќе ја процени тежината на повредата, пишува вечерњи.хр.

Со притисок на градниот кош

Ова може да биде симптом на срцев удар, белодробна емболија, аритмија или пневмонија и аритмија. Дури и ако вашиот крвен притисок е нормален, треба да реагирате на овој симптом.

Google search engine
Претходна објаваКостенот е исклучително здрава и квалитетна храна
Следна објаваУрми и здравје – пет причини да ги вклучите во вашата исхрана

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име