Дома Здравје Со овие симптоми можете да откриете дали имате камења во бубрезите

Со овие симптоми можете да откриете дали имате камења во бубрезите

596
0

Калкулусот е предизвикан од високата концентрација на сол и други минерали во бубрежните канали. Со текот на времето може да се формираат единици со големина на зрнца песок, ситен чакал, но и поголеми камења.

„Понекогаш станува збор за меки грутки, тие често знаат да бидат кршливи, а има и такви кои се цврсти на карпа“, објаснува професорката по урологија Маргарет Перл.

Камењата во бубрезите се излачуваат во урината, но понекогаш се појавуваат на места каде што излачувањето е речиси невозможно. Тоа се тесните делови на уретрата кои се движат од бубрезите до мочниот меур. Поголемите парчиња можат целосно да го блокираат патот на урината, а болката е неподнослива.

Има случаи на камења во бубрезите кои не предизвикуваат проблеми. Сè додека не предизвикуваат инфекции или не ја попречуваат функцијата на бубрезите, тешко се откриваат.

Камењата во бубрезите се предизвикани од различни фактори. Диета, газирани пијалоци, генетика – сето тоа може да влијае на неговото формирање. Тоа е една од најчестите причини за дехидрација. Редовното внесување на оптимална количина течност во организмот ќе го намали ризикот од појава на камења во бубрезите.

Еве како лесно да откриете дали вашите бубрези се калкулирани:

Болка во грбот, колковите или препоните

Камењата во бубрезите остануваат непознати додека не го почувствувате нарушувањето. Луѓето кои го доживеале овој проблем тврдат дека болката понекогаш е посилна од породувањето. Почнува како мачнина, а потоа се манифестира како остра и грчевита болка која е неподнослива.

Обично се чувствува во грбот, колковите или препоните. Камењата во бубрезите кај мажите предизвикуваат болка во тестисите или на врвот на пенисот.

„Тоа може да се случи. Тоа трае околу една минута, а потоа се смирува “, објаснува д-р Перле.

Болните немаат мир

Кога калкулусот се движи, пациентот постојано се обидува да ја најде вистинската положба на телото за да ја ублажи непријатноста. Ненадејните напади може да траат од 20 до 60 минути.

Често мокрење

Луѓето кои имаат камења во бубрезите ја чувствуваат оваа непријатна потреба. Симптомот се манифестира во зависност од тоа каде се наоѓа калкулусот.

„Ако се формира камен во близина на мочниот меур, пациентот ќе има постојана потреба да оди во тоалет. Количината на излачена урина во оваа ситуација е занемарлива“, додава д-р Перл.

Калкулусот ги иритира ѕидовите на мочниот меур кој се грчи поради иритација. Затоа, има потреба од мокрење.

Ако не излачувате премногу течност, ќе помислите дека нешто не е во ред со другите органи на урогениталниот тракт.

Крв во урината

Калкулусот создава оштетување на околното ткиво, па крварењето е неизбежно. Понекогаш е сосема очигледно, а најчесто се открива со анализа на урината.

„Урината може да биде целосно црвена или како темно кафеав чај“, објаснува д-р Перле, а пренесува Health.

Болка и пецкање при мокрење

Ако чувствувате непријатност, ова може да биде еден од симптомите на камења во бубрезите. Болката најчесто се чувствува кога ќе се најде камен во уретрата и ќе се движи кон мочниот меур. Болката е почесто симптом на инфекција на уринарниот тракт, но дефинитивно треба да ги проверите бубрезите.

Температура

Тоа е еден од симптомите на камења во бубрезите, особено ако во негова близина се развила инфекција. Тоа се случува кога калкулусот го блокира патот на урината, а антибиотиците не можат многу да помогнат.

Потоа се пристапува кон ултразвучен метод за разградување на камења наречен литотрипсија. Варовникот се распаѓа на помали парчиња и песок. Се што останало од него се излачува во урината. Еден од методите вклучува кршење на каменот со ласер, а во случај на големи примероци неопходна е операција.

Кога да одите на лекар

Луѓето бараат помош само кога болката поради камењата во бубрезите станува неподнослива. Тие ја споредуваат тешкотијата со умирањето. Ако почувствувате некој од овие симптоми, веднаш посетете го вашиот лекар.

Некои уролози препорачуваат земање лекови и зголемување на внесот на течности. Ова помага во исфрлање на одредени видови камења во бубрезите, така што проблемот се решава без хируршка интервенција. Ограничениот внес на сол и внесот на течности во големи количини ќе го намалат ризикот од појава на камења во бубрезите.

Претходна објаваРецепт: Топчиња од костени и чоколадо
Следна објаваЛекарите советуваат: што да правите кога ќе се изгорите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име